Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy 14 października, który zgodnie z Kartą Nauczyciela jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych można takie zajęcia zorganizować (zamiast zajęć opiekuńczo - wychowawczych), jeśli wszyscy nauczyciele wyrażają taką wolę? Reasumując czy można ten dzień traktować jako normalny dzień nauki?
NIE. Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Mówi o tym art. 74 Karty Nauczyciela. Nie można zamiast zajęć opiekuńczo-wychowawczych zorganizować zajęć dydaktycznych.
W art. 74 Karty Nauczyciela czytamy, że w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest on wolny od zajęć lekcyjnych.
Oznacza to, że w tym dniu zajęcia dydaktyczne nie odbywają się. Natomiast nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W szkołach odbywają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Nie można ich jednak zastąpić zajęciami dydaktycznymi. Nie ma tu znaczenia, że wszyscy nauczyciele wyrażają taką wolę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w ramach kontroli wydatkowanej dotacji, osoba kontrolująca z Urzędu Miasta ma prawo dokonać oględzin przedszkola w celu weryfikacji dokonanych zakupów (pralka, umywalka, wieszak itp.)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, później do 24.06.2019 r. na urlopie macierzyńskim. Od 25.06 do 20.08.2019 r. będzie przebywać na urlopie wypoczynkowym - zaległym. Od 21.08 rozpocznie urlop wypoczynkowy bieżący.
Natomiast startowała w konkursie na stanowisko pracownika kadr (pracownik samorządowy) i została przyjęta (od 28 sierpnia 2019 r.). Ile urlopu przysługuje jej jeszcze w ramach umowy na stanowisku nauczyciela? Czy trzeba wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy można go przenieść na nową umowę (jednym z pracodawców będzie dyrektor szkoły, w której pracuje)? Jesteśmy szkołą feryjną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W ramach ekwiwalentu zakupiłam pracownikom (nauczyciele oraz obsługa) wodę mineralną , księgowa odmówiła zapłacenie faktury twierdząc iż "to nie lato i upały'. Czy ma rację? Jeżeli tak to faktycznie kiedy można dokonać takiego zakupu ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak dobrze ocenić gotowość dziecka przedszkolnego do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy limitu wynagrodzenia dyrektora niepublicznego przedszkola.
Czy kwota 8404,79 (limit miesięczny wynagrodzenia dyrektora) jest kwotą brutto, którą rozliczamy z dotacji gminnej? Czy koszty pracodawcy od w/w kwoty możemy także rozliczyć z dotacji gminnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe