Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Co zrobić z rodzicem, który neguje decyzje dyrektora szkoły, krytycznie ocenia pracę szkoły, nachodzi nauczycieli i publicznie krytykuje funkcjonowanie szkoły?
Statut szkoły określa organizację i formy współdziałania szkoły z rodzicami w zakresie nauczania, wychowania, opieki i profilaktyki, zgodnie z art. 98 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.). Jeżeli rodzic sprzecznie ze statutem, czyli w niewłaściwej formie lub terminach zgłasza uwagi do działalności dyrektora i szkoły – do czego jest uprawniony – należy wskazać rodzicowi, które postanowienia statutu regulują te zagadnienia i zwrócić się o ich respektowanie. Samo niezadowolenie rodzica nie jest jednoznaczne z nieprzestrzeganiem tych postanowień oraz ponadto może być wypowiadane publicznie. Natomiast za naruszanie statutu przez rodzica, nie można na niego nałożyć żadnej sankcji. Podstawa do pociągnięcia rodzica do odpowiedzialności karnej istniałaby dopiero w sytuacji, gdyby rodzic przemocą lub groźbą bezprawną próbował wpłynąć na podjęcie lub zaniechanie działań przez nauczyciela podczas i w związku z wykonywaniem zadań służbowych albo gdyby znieważył nauczyciela lub dyrektora podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych – art. 63 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.) w zw. z art. 224 § 1 i 2, art. 226 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1600 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Muszę napisać sprawozdanie z 5 lat pracy w okresie pełnienia funkcji dyrektora szkoły z załącznikami jakości pracy szkoły. Bardzo proszę o wskazówki.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jakim systemie godzinnym powinien pracować wicedyrektor szkoły? Problem polega na tym,że mój wicedyrektor pełni funkcję radnego i w związku z tym faktem wychodzi w ciągu dnia do UM, by realizować zadania radnego. Nie wiem w jakiej sytuacji i na jakiej podstawie winienem potrącić mu pieniądze za niewypełnianie zadań w szkole? Dziękuję bardzo za szybką pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
- Moje pytanie dotyczy obecności ucznia realizującego ścieżkę edukacyjną, czy uczeń ten ma mieć odnotowywana obecność na danej lekcji w dzienniku lekcyjnym klasy jeżeli w tym czasie ma zajęcia indywidualne z innego przedmiotu. A co z obecnością ucznia wyjeżdżającego na zawody, konkursy czy w dzienniku odnotowuję obecność na poszczególnych zajęciach lekcyjnych w tym dniu i na jakiej podstawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę, ojciec dziecka zwrócił się z prośbą o wypisanie wszystkich opłat, które uiszczała matka dziecka przez cały rok przedszkolny. Ojciec stara się o opiekę nad dzieckiem. Matka i ojciec nie żyją razem, nie byli małżeństwem. Dziecko mieszka z matką. Jakimi aktami prawnymi powinnam się poprzeć odmawiając udzielenia takiej informacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyszczególnienie, które zajęcia są zajęciami specjalistycznymi, realizowanymi w ramach zajęć rewalidacyjnych, a które w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej (dotyczy przedszkola niepublicznego).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe