Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcemy ponownie zatrudnić nauczycielkę, która pracowała w naszej szkole od 1 listopada 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. Podobnie jak poprzednio chcemy ją zatrudnić ponownie od 1 września 2022 r. jako nauczyciela wspomagającego, chcielibyśmy, aby już u nas została. Na jaką umowę zatrudniamy tego nauczyciela, w związku z planowanymi zmianami odnośnie systemu awansu zawodowego i eliminacji stanowiska stażysty? Czy wypłacamy mu dodatek na start? Co z nauczycielami kontraktowymi – czy należy zmienić im umowy?
Warto poczekać na publikację nowelizacji ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w Dzienniku Ustaw, ponieważ dopiero wtedy będzie znana ostateczna treść regulacji, które wejdą w życie; nadal trwają prace legislacyjne nad ustawą z dnia 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/2351_u.htm).
Planowane jest nowe brzmienie art. 10 ust. 2 KN, zgodnie z którym stosunek pracy z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, która nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz posiada wymagane kwalifikacje, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne.
Świadczenie na start ma być zachowane według zmienionego art. 53a KN. Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzyma jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł, które ma być wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela. Nauczyciel pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy świadczenie, otrzyma w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Utrzymany zostanie jednorazowy charakter świadczenia w karierze nauczyciela.
Dla nauczycieli kontraktowych jest przewidywana regulacja szczególna w art. 17 ww. nowelizacji KN, zgodnie z którą stosunek pracy z nauczycielem, który przed dniem 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym nauczycielom dotychczas zatrudnionym na umowy o pracę na czas nieokreślony nie trzeba będzie zmieniać umów w zakresie okresu ich obowiązywania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o opinię i sposób wyliczenia urlopu dla nauczyciela przedszkola – jednostka nieferyjna: nauczyciel przedszkola zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, realizuje obowiązkowe pensum 25 godzin w tygodniu (104 godziny w miesiącu). Miesięczne wynagrodzenie otrzymuje w kwocie zasadniczej 3034 zł i wysługa lat 91,02. W jaki sposób wyliczyć urlop za miesiąc marzec 2022 r.? W jaki sposób wyliczamy i w jaki sposób obniżamy wynagrodzenie za czas urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik może przedstawić aktualne badania z innej placówki przy zatrudnieniu w nowej szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze prowadzone z uczniem indywidualnie (zalecenie PPP) powinny być płatne czy organizowane w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy? Proszę o regulację prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole funkcjonuje Internat, na czas matur dyrektor w szkole zarządził dni wolne. W związku z powyższym w internacie nie ma młodzieży co za tym idzie nie pobierają posiłków, nie korzystają z ciepłej wody itp. W tych dniach praca kuchni, palacza, sprzątaczki i intendenta pozostaje pod znakiem zapytania. Dyrektor planuje wysłać pracowników w tym czasie na trzy dni urlopu. Dni te nie zostały uwzględnione w planie urlopów. W szkole nie działa żadna organizacja związkowa, ale taki plan co roku się tworzy. Czy w planie urlopów można uwzględnić tylko zaplanowany przez pracownika 14 dniowy okres nieprzerywalnego wypoczynku, pozostawić 4 dni do wykorzystania na żądanie pracownika, a pozostałe dni zostawić do wskazania przez dyrektora np. z miesięcznym wyprzedzeniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania informatyki w klasach IV-VI i Gimnazjum może prowadzić zajęcia komputerowe w klasach I-III szkoły podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe