Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2021/2022
- Wzory dokumentów kontrolnych 2021/2022
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcemy ponownie zatrudnić nauczycielkę, która pracowała w naszej szkole od 1 listopada 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. Podobnie jak poprzednio chcemy ją zatrudnić ponownie od 1 września 2022 r. jako nauczyciela wspomagającego, chcielibyśmy, aby już u nas została. Na jaką umowę zatrudniamy tego nauczyciela, w związku z planowanymi zmianami odnośnie systemu awansu zawodowego i eliminacji stanowiska stażysty? Czy wypłacamy mu dodatek na start? Co z nauczycielami kontraktowymi – czy należy zmienić im umowy?
Warto poczekać na publikację nowelizacji ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w Dzienniku Ustaw, ponieważ dopiero wtedy będzie znana ostateczna treść regulacji, które wejdą w życie; nadal trwają prace legislacyjne nad ustawą z dnia 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/2351_u.htm).
Planowane jest nowe brzmienie art. 10 ust. 2 KN, zgodnie z którym stosunek pracy z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, która nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz posiada wymagane kwalifikacje, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne.
Świadczenie na start ma być zachowane według zmienionego art. 53a KN. Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzyma jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł, które ma być wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela. Nauczyciel pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy świadczenie, otrzyma w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Utrzymany zostanie jednorazowy charakter świadczenia w karierze nauczyciela.
Dla nauczycieli kontraktowych jest przewidywana regulacja szczególna w art. 17 ww. nowelizacji KN, zgodnie z którą stosunek pracy z nauczycielem, który przed dniem 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym nauczycielom dotychczas zatrudnionym na umowy o pracę na czas nieokreślony nie trzeba będzie zmieniać umów w zakresie okresu ich obowiązywania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole pracują nauczyciele w niepełnym wymiarze godzin. W trakcie roku szkolnego przyznawane jest nauczanie indywidualne. Czy przyznanie im dodatkowych godzin wymaga zmiany umowy, czy można godziny wykazywać jako ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład którego wchodzą: oddział przedszkolny dla pięciolatków, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Mam pytanie dotyczące kwalifikacji nauczycieli do zajmowania stanowiska nauczyciela w naszym oddziale przedszkolnym. Od 1 IX 2015 do oddziału będą uczęszczać czterolatki i pięciolatki. Trzy osoby: 1. Nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe (kwalifikacyjne trzysemestralne w zakresie przygotowania do kształcenia zintegrowanego. Rok ukończenia 2006. Uniwersytet Rzeszowski - Wydział Pedagogiczno - Artystyczny. Oprócz tego magister filologii polskiej.; 2. Nauczycielka, która ukończyła wyższe studia magisterskie 3 letnie (po 2 letnim studium nauczania początkowego) w zakresie nauczania początkowego. Rok ukończenia 1997. Wyż-sza Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie.; 3. Nauczycielka, która ukończyła studia pięcioletnie, zaoczne w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Rok ukończenia 2005. Uniwersytet Rzeszowski. Czy te 3 osoby mogą zajmować stanowisko nauczyciela w oddziale przedszkolnym. (pięciolatki i czterolatki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy obecne przepisy prawa oświatowego zabraniają bibliotekarzowi (pensum 30/30)i pedagogowi (pensum 25/25) przyznać godziny ponadwymiarowe? Nauczyciele ci mają kwalifikacje do nauczania przyznanych godzin ponadwymiarowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje dodatek do pensji, jeżeli uczy w klasie ogólnodostępnej, w której jest uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie mam pytanie odnośnie urlopu nauczyciela w placówce feryjnej, czy 15 sierpnia 2016 tj. poniedziałek wlicza się do liczby dni urlopu nauczyciela? Nauczyciel ma urlop od 04 lipca do 28 sierpnia, więc będzie to 55 dni urlopu czy 56 dni ? Czy dla nauczyciela wypełniam kartę urlopową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe