Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o opinię i sposób wyliczenia urlopu dla nauczyciela przedszkola – jednostka nieferyjna: nauczyciel przedszkola zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, realizuje obowiązkowe pensum 25 godzin w tygodniu (104 godziny w miesiącu). Miesięczne wynagrodzenie otrzymuje w kwocie zasadniczej 3034 zł i wysługa lat 91,02. W jaki sposób wyliczyć urlop za miesiąc marzec 2022 r.? W jaki sposób wyliczamy i w jaki sposób obniżamy wynagrodzenie za czas urlopu?
Zgodnie z art. 67 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu.
Z uwagi na fakt, że wynagrodzenie nauczyciela składa się ze składników stałych i zmiennych, to wygrodzenie faktycznie wypłacane w miesiącu urlopowym nie musi być tej samej wysokości, co wynagrodzenie wypłacone w poprzednim miesiącu. Stałe składniki wynagrodzenia to wynagrodzenie zasadnicze, dodatki (np. za wysługę lat, za warunki pracy, motywacyjny – jeśli został przyznany na okres urlopu wypoczynkowego, funkcyjny – jeśli otrzymywany był przez cały rok szkolny). Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1455) składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. Z kolei składniki zmienne to wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, których wysokość ustala się jako średnią miesięczną wartość z miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu wypoczynkowego (§4 rozporządzenia). Jeżeli zatem nauczyciel miał przyznane godziny ponadwymiarowe miesiącach tj. od września do lutego, to należy je zliczyć i następnie podzielić przez liczbę miesięcy.
W pytaniu wskazano tylko składniki stałe wynagrodzenia. Zakładając, że nauczyciel nie miał składników zmiennych wynagrodzenia, to jego wynagrodzenie urlopowe za miesiąc marzec będzie takiej samej wysokości jak za miesiąc luty. W przypadku, w którym nauczyciel przebywał cześć miesiąca na urlopie to ustalamy wysokość wynagrodzenia w przeliczeniu na 1 dzień: sumę wynagrodzenia urlopowego dzielimy przez liczbę dni roboczych w miesiącu – 21.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy do okresu zatrudnienia przy obliczaniu terminu wypłaty nagrody jubileuszowej wlicza się zatrudnienie w innym zakładzie do nadal. Chodzi o sytuację, że pracownik zatrudniony w Naszym zakładzie od 2009 roku w innym zakładzie pracuje od 2000 do nadal i nie ma świadectwa pracy bo umowa trwa nadal. Jeżeli się wlicza taki okres to jakie dokumenty wystarczą do zaliczenia - wystarczy umowa o pracę z tamtym zakładem pracy i zaświadczenie o zatrudnieniu do chwili obecnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ruch kadrowy na rok szkolny 2021/22: z jakiego art. wypowiedzenie dla nauczyciela dyplomowanego, który w roku szkolnym 2020/21 pracował w wymiarze 9/18 etatu. Czy ograniczenie zatrudnienia w roku szkolnym 2020/2021 zmieniło stosunek pracy z mianowania na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 17 lutego 2016 do 30.06.2016 na 2/18 etatu w placówce feryjnej z wynagrodzeniem brutto 362,75 zł miesięcznie. W jakiej wysokości i za ile dni n-lce będzie przysługiwać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Za podstawę wyliczenia powinno się brać dni robocze (tj 303 dni) czy pełne tygodnie 56?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Dla ułatwienia podzieliłam je na 3 problemy.
1. Problem - świadczenie rehabilitacyjne.
Nauczycielka przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym od 23.12.2014 do 17.12.2015. W tym okresie rachuba wypłacała jej dodatek za wysługę lat.
1) Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego zalicza się do stażu pracy przy obliczaniu dodatku za wysługę lat oraz przy nagrodzie jubileuszowej?
2) Czy za okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje urlop uzupełniający?
2. Problem urlop bezpłatny na studia magisterskie.
Studiująca nauczycielka przedszkola zatrudniona w pełnym wymiarze godzin świadcząca pracę od poniedziałku do piątku była zmuszana brać urlop bezpłatny w ilości łącznie 12 dni w trakcie trzech semestrów. Czy w związku z tym te 12 dni powinno się odliczyć ze stażu pracy przy wyliczaniu dodatku za wysługę lat oraz przy nagrodzie jubileuszowej.
Nauczycielka uczęszczała na studia magisterskie (nie miała skierowania ze szkoły).
Nauczycielka odchodzi na rentę i te 12 brakujących dni może spowodować, że nie otrzyma nagrody jubileuszowej.
3. Problem - naliczanie środków na ZFŚS dla pracujących emerytów
Zatrudniam w szkole byłe pracownice tutejszej szkoły pobierające obecnie emeryturę, tj.:
- sekretarza szkoły w wymiarze 3/8 etatu
- nauczyciela bibliotekarza na 4/30 etatu
1) Czy dział planowania powinien naliczyć środki na ZFŚS na ww. pracownice tak, jak oblicza się na pracowników czy tak, jak na emerytów.
2) Czy przy wypłacie świadczeń z ZFŚS powinnam te pracownice umieścić na liście wypłat dla pracowników czy emerytów. Dotychczas sekretarz szkoły pobierała świadczenia takie jak "wczasy pod gruszą" oraz bony jako emerytka czyli nieopodatkowane. Nauczycielka natomiast pobierała proporcjonalne do etatu świadczenie urlopowe - opodatkowane, a dofinansowanie do wypoczynku oraz bony jako emerytka nieopodatkowane.
Ostatnio pracownica działu socjalnego zwróciła mi uwagę, że świadczenia wypłacane zatrudnionym emerytom należy opodatkować.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września szkoła prowadzi dziennik elektroniczny. Nauczyciele wpisują tematy, ale nie ma tam miejsca na podpis. W dzienniku papierowym nauczyciel podpisywał każdą przepracowaną godzinę lekcyjną. Czy szkoła ma obowiązek prowadzenia papierowej listy obecności nauczycieli w pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe