Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Bursa powinna zapewniać wychowankom całodobową opiekę oraz prowadzić działalność przez cały rok szkolny jako placówka, w której są przewidziane ferie szkolne. W...

PORADA PRAWNA

04 grudnia 2015 Prawo oświatowe

Bursa zapewnia swoim wychowankom opiekę wychowawczą od godziny 16.00 w niedzielę do godziny 18.00 w piątek (w każdym tygodniu). Czy poza godzinami funkcjonowania bursy, kiedy w budynku z pracowników jest wyłącznie portier (18.00 w piątek – 16.00 w niedzielę) jako dyrektor mam prawo pozostawienia w bursie wychowanków bez opieki wychowawców? Jeżeli tak to: - ilu wychowanków? - na jak długo ? ( jeśli w piątek wychowanek opuszcza bursę pół godziny później tj. o 18.30, czy może do tego czasu przebywać w swoim pokoju, czy np. musi w świetlicy?) - w jakim wieku? (np. czy musi to być wychowanek pełnoletni, czy może być niepełnoletni?) Bardzo proszę o wykładnię prawną.

Bursa powinna zapewniać wychowankom całodobową opiekę oraz prowadzić działalność przez cały rok szkolny jako placówka, w której są przewidziane ferie szkolne. W związku z tym powinna zapewniać wychowankom opiekę również w soboty, niedziele i święta przypadające poza okresem ferii (§ 44 pkt 1, § 51 ust. 1 rozporządzenia MEN z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach, Dz. U. z 2011 r. Nr 109, poz. 631). Z powyższych względów prawo nie reguluje zagadnień miejsca, okresu przebywania wychowanków w nieczynnej placówce oświatowej, ani liczby wychowanków mogących w niej przebywać. Poza godzinami pracy bursy uczniowie w ogóle nie powinni w niej pozostawać bez opieki, nawet w świetlicy bez wychowawcy, gdyż za ewentualny wypadek odpowiedzialność ponosi organ prowadzący (art. 5 ust. 7 UoSO).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT