Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o udzielenie mi informacji dot. kary upomnienia. Kiedy, wg Kodeksu Pracy kara może być cofnięta, jakie warunki muszą być spełnione? N-l otrzymał karę upomnienia za brak powiadomienia Dyrektora o nieobecności w pracy z powodu choroby. W porozumieniu z prawnikiem wniósł sprzeciw od nałożonej kary z informacją, że pracodawca został poinformowany o jego nieobecności w terminie, a uczniowie mieli zapewnioną opiekę na wszystkich zajęciach oraz na dyżurach podczas przerw. Pani Dyrektor nie przyjęła sprzeciwu i karę podtrzymała. Po kolejnej konsultacji z prawnikiem jako nowy dyrektor (poprzednia Pani dyrektor, od której n-l otrzymał karę, została zawieszona w czynnościach Dyrektora przez Burmistrza Miasta) cofnęłam karę, ponieważ został naruszony art. 112 § 1 Kodeksu Pracy. Czy postąpiłam właściwie? Proszę również o informację, czy z teczki akt osobowych usunąć upomnienie i dokument potwierdzający cofnięcie kary upomnienia.
Skoro poprzednia Pani dyrektor podtrzymała karę, pomimo wniesienia sprzeciwu przez pracownikami, to ona jest ważna, chyba, że pracownik odwołał się do sądu pracy. Zgodnie z art. 112 § 2 k.p. pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. Rozumiem, że w opisanej sprawie pracownik nie wniósł sprawy do sądu, co oznacza, że de facto został prawomocnie (bo się nie odwołał do sadu) ukarany karą upomnienia. Tym samym w tej sytuacji nie można cofnąć kary porządkowej. Ewentualnie może Pani skorzystać z rozwiązania przewidzianego w art. 113 § 2 k.p., który stanowi, że karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy, a pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu. W opisanej sytuacji może Pani z własnej inicjatywy na podstawie art. 113 § 2 k.p. uznać karę za niebyłą (a nie cofnąć) również przed upływem roku nienagannej pracy. W następstwie zatarcia kary porządkowej pracodawca powinien z akt osobowych pracownika usunąć wszystkie dokumenty związane z nałożeniem kary porządkowej, jak i te związane z procedurą odwołania się pracownika od nałożonej kary. Tak więc, usunięciu z akt podlegać będzie zarówno odpis zawiadomienia o ukaraniu, wszelkie ślady ukarania (np. w spisie dokumentów znajdujących się w aktach osobowych pracownika), jak też sprzeciw od ukarania lub zawiadomienie o podtrzymaniu kary i nieuwzględnieniu złożonego sprzeciwu
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła sporządzając opinię na temat ucznia dla odpowiednich instytucji musi ją również przedłożyć rodzicowi do zapoznania się? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy przed jej wysłaniem, czy wysyłając kopię pisma do rodziców? Kto podpisuje opinię na temat ucznia? Dyrektor, czy osoba ją sporządzająca?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w sierpniu otrzymał awans zawodowy nauczyciela dyplomowanego Od 1 września 2010 będzie przebywał na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy przysługuje mu awans zawodowy i podwyżka płac od 1 września 2010 r.
- Jestem dyrektorem od 2 lat, ale zamierzam zrezygnować z tej funkcji. Kiedy najlepiej to zrobić i jak , czy są jakieś przepisy prawne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy za dni wolne (uznane decyzją dyrektora za dni dodatkowo wolne od pracy)przysługują godziny ponadwymiarowe czy też płacony powinien być etat np. 3,6?
- Czy są przepisy regulujące wymiar etatu na stanowisku bibliotekarza w stosunku do liczby uczniów w szkole.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe