Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o sprawdzenie, czy poprawnie wyliczam urlopy poszczególnym nauczycielom: 1. Nauczyciel pracuje 3 dni w tygodniu, ma po 1 godzinie dydaktycznej: Wyliczenia: 3/25 = 0,12 x 35 = 4,2 (zaokrąglam do 5 dni); 5x8=40. Dzienny czas pracy tego pracownika to 1,6 godz: zajęcie dydaktyczne i czas na pozostałe czynności (0,12x40=4,8 - tydzień), więc 40/1,6 - urlop 25 dni (udzielany w dni pracy w przedszkolu); 2. Nauczyciel pracuje 5 dni w tygodniu, ma 3 godziny dydaktyczne każdego dnia 15/25=0,6 x 35 =21 dni x 8 =168 godz. Dzienny czas pracy to 4,8 godz. (3 dydaktyczne i pozostałe czynności), więc 168/4,8 - urlop 35 dni ( a kadrowa wyliczyła temu nauczycielowi 21 dni) - kto ma rację?; 3. Nauczyciel pracuje 3 dni w tygodniu 12,5/25 =0,5 x 35 =17,5 -zaokrąglam 18 dni x 8=144 godziny urlopu Dzienny czas pracy 7 godzin więc 144/7=20,57 (21 dni urlopu w godzinach pracy pracownika). Proszę o sprawdzenie wyliczeń, gdyż zastanawia mnie fakt, że nauczyciel, który ma tylko 3 godziny zajęć tygodniowo ma dłuższy urlop niż nauczyciel, który pracuje 12,5 godziny tygodniowo (jeden i drugi pracuje 3 dni w tygodniu). Może jednak coś źle wyliczam.
Zasadniczo urlop został obliczony prawidłowo. Nieporozumienia wynikają z błędnego podejścia do wymiaru urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Wymiar urlopu podaje się w dniach i tak: dla pierwszego nauczyciela wynosi on 5 dni, dla drugiego - 21 dni, a dla trzeciego - 18 dni.
Kolejną rzeczą jest przeliczenie wymiaru urlopu na godziny (tu też obliczone prawidłowo). Tych godzin nie przeliczamy już na dni, one są potrzebne do prawidłowego udzielania urlopu - w godzinach a nie dniach. Z puli godzin każdego z nauczycieli należy odliczać liczbę godzin czasu pracy nauczyciela w danym dniu (tu pytanie o nauczyciela z pkt. 3: czy jego dobowy czas pracy został prawidłowo wyliczony na 7 godzin? 20 / 3 = 6,67 przy założeniu, że każdego dnia pracuje tyle samo godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września 2017r. nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej. Pytanie jest następujące: w gimnazjum jest stanowisko sekretarza szkoły, którego nie ma w regulaminie szkoły podstawowej. Czy od 1 września b.r. szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi musi utworzyć nowy regulamin wynagradzania pracowników administracji i obsługi, czy pracownik w tym wypadku sekretarz szkoły będzie bazował na regulaminie gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w szkole dostarczyła w dn. 13.02.2015r. zwolnienie lekarskie do dn. 20.02.2015r. ( okres ferii ) . Prawdopodobnie je przedłuży. Czy należy się jej urlop uzupełniający za ten okres?
- Nauczycielka dyplomowana urodzona 06.10.1960 r. zatrudniona na czas nieokreślony od 01.09.2019 r. do 31.08.2020 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Mając 60 lat tj. od 07.10.2020 r. chce odejść na emeryturę.
Czy po urlopie dla poratowania zdrowia należy się w/w nauczycielce urlop wypoczynkowy uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zwrócił się do Dyrektora o uzasadnienie braku przyznania dodatku motywacyjnego dla niego. Czy Dyrektor jest zobowiązany to uczynić (podstawa prawna) oraz czy ma to zrobić pisemnie czy wystarczy ustnie?
- Czy są Państwo w stanie podać interpretację zapisu z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie dodatków, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych oraz szkołach przy zakładach karnych i aresztach śledczych? Chodzi mi konkretnie o zapis z paragrafu 5.1, który stanowi, że nauczycielowi (...) przysługuje dodatek (...) w wysokości do 10% (...) wynagrodzenia zasadniczego. Chodzi mi o dokładne doprecyzowanie czym jest "wynagrodzenie zasadnicze"? Być może dysponują Państwo jakimś wyrokiem sądu, który to bardzo dokładnie określa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe