Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy są Państwo w stanie podać interpretację zapisu z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie dodatków, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych oraz szkołach przy zakładach karnych i aresztach śledczych? Chodzi mi konkretnie o zapis z paragrafu 5.1, który stanowi, że nauczycielowi (...) przysługuje dodatek (...) w wysokości do 10% (...) wynagrodzenia zasadniczego. Chodzi mi o dokładne doprecyzowanie czym jest "wynagrodzenie zasadnicze"? Być może dysponują Państwo jakimś wyrokiem sądu, który to bardzo dokładnie określa?
Na podstawie art. 30 ust. 1 KN wynagrodzenie nauczycieli składa się z: 1) wynagrodzenia zasadniczego; 2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy; 3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw; 4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych (art. 30 ust. 2 KN). Minimalną wysokość wynagrodzenia zasadniczego określa załącznik do rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416 z późn. zm.). Innymi słowy wynagrodzenie zasadnicze to główny składnik wynagrodzenia, a jego wysokość określona jest w umowie o pracę lub akcie mianowania, w kwocie nie niższej jednak niż w ww. rozporządzeniu (art. 29 § 1 pkt 3 KP, art. 14 ust. 1 pkt 3 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w przedszkolu publicznym nauczycielowi należy się urlop za wyjazd na wycieczkę po godzinach pracy? Co może dyrektor, który jest straszony PIP, za każdym razem, gdy coś nie podoba się pracownikowi?
- Mam pytanie odnośnie osoby, która ma zostać zatrudniona na zastępstwo jako sekretarz szkoły. Czy na zastępstwie staż pracy (wg rozporządzenia 5 lat) musi być taki sam? Czy osoba z 6-miesięcznym okresem stażu pracy może zostać zatrudniona jako sekretarz szkoły na zastępstwo? Jeśli tak to czy jej wynagrodzenie musi wynosić minimalnie 4000 zł? Czy może być mniejsze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kryteria / warunki musi spełniać nauczyciel, żeby zająć stanowisko kierownika świetlicy w szkole publicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rozwiązuję umowę z nauczycielem mianowanym za porozumieniem stron, jaka datę zawarcia rozwiązywanej umowy wpisać w porozumieniu skoro nauczycielka akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego posiada z lutego 2002 roku, a umowę przez mianowanie z 2011 roku. Wg. mojej oceny spełniała warunki takiej umowy wcześniej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy poniższy zapis w umowie, jest prawidłowy (głównie chodzi o podstawę prawną): 1. Strony ustaliły następujące warunki umowy:
a/ Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku wychowawca świetlicy zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60) oraz przepisami wykonawczymi do tych ustaw, a w zakresie nieuregulowanym w wymienionych ustawach, zgodnie z Kodeksem Pracy oraz statutem placówki, w wymiarze 8 godzin tygodniowo (w tym 5 godzin zajęć opiekuńczo - wychowawczych); b/ miejscem wykonywania pracy będzie Szkoła Podstawowa Nr...; c/ Pracodawca zobowiązuje się do wypłaty za wykonywaną pracę wynagrodzenia na zasadach określonych w przepisach powołanej wyżej ustawy - Karta Nauczyciela, rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 630) oraz regulaminu stanowiącego załącznik do Uchwały Nr LII/1581/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 kwietnia 2009 r. i Uchwały Nr XXXIX/1036/2012 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 5 lipca 2012 r. w sprawie ustalenia regulaminu dotyczącego niektórych zasad wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez m. st. Warszawę, w tym miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w wysokości: ... zł
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe