Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciele, którzy rozpoczęli staż w roku szkolnym 2018/2019, są w szczególnej sytuacji. W dniu rozpoczęcia stażu byli przygotowani na to, że potrwa on rok i 9 miesięcy....

PORADA PRAWNA

16 listopada 2020 Awans zawodowy

Bardzo proszę o pomoc w sprawie nauczyciela, który rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego od 1.09.2018 r.(do 31.05.2020 r.). W okresie stażu nauczycielka zaszła w ciążę. Od 25.07.2019 r. była na zwolnieniu lekarskim L4, a 11.11.2019 r. urodziła dziecko. Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wzięła urlop wypoczynkowy za 2019 r. i urlop za 2020 r., który będzie trwał do 15.01.2021 r. Po zakończeniu tego urlopu chce wziąć urlop wypoczynkowy za 2021 r. (26 dni, zatrudniona z KP), a następnie do 31.08.2021 r. będzie przebywała na urlopie bezpłatnym. Reasumując, staż na nauczyciela kontraktowego trwał tylko 9 miesięcy. Nauczycielka napisała prośbę o dokończenie stażu i podejście do egzaminu. Czy wraz z urlopem będzie mogła dokończyć staż i podejść do egzaminu nauczyciela kontraktowego? O jaki okres powinien być przedłużony staż na stopień nauczyciela kontraktowego, a może powinien zacząć się od nowa w całości? W jakim terminie powinna zdawać egzamin?

Nauczyciele, którzy rozpoczęli staż w roku szkolnym 2018/2019, są w szczególnej sytuacji. W dniu rozpoczęcia stażu byli przygotowani na to, że potrwa on rok i 9 miesięcy. W czasie trwania roku szkolnego nastąpiło wiele zmian, które poskutkowały m.in. przywróceniem poprzedniego stanu prawnego, według którego staż na nauczyciela kontraktowego znowu miał trwać tylko 9 miesięcy.
Sytuację nauczycieli, którzy rozpoczęli staż 1 września 2018 r., określa art. 9 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287).
I tak, art. 9 ust. 1 i 2 ww. ustawy wskazuje, że w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego staż rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 trwa 12 miesięcy, a po jego zakończeniu dokonywana jest ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu oraz przeprowadzane jest postępowanie kwalifikacyjne według zasad obowiązujących od 1 września 2019 r.
Jeżeli chodzi o przerwę w odbywaniu stażu, to zgodnie z art. 9d ust. 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) staż trzeba będzie powtórzyć, jeżeli przerwa ta potrwa dłużej niż 1 rok i 6 miesięcy (o ile były to przerwy związane z rodzicielstwem). Staż, który został przerwany na okres dłuższy niż miesiąc, a nie dłużej niż 1 rok i 6 miesięcy wydłuża się o czas trwania nieobecności.
Z uwagi na powyższe, nauczycielowi wydłuża się okres stażu o przerwy związane z nieobecnością i trwa on 12 miesięcy. Samo postępowanie kwalifikacyjne odbywa się już na zasadach obowiązujących od 1 września 2019 r.
Nie jestem w stanie na podstawie przedstawionych danych określić, czy nauczycielka musi ponownie odbyć staż. Skoro rozpoczęła go 1 września 2018 r. , to powinna go była ukończyć do 31 sierpnia 2019 r. Do zakończenia brakuje jej jednego miesiąca i 6 dni. O tyle wydłuża jej się staż
Zgodnie z art. 9b ust. 3 i 4 KN nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego do 30 czerwca danego roku, właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do 31 sierpnia danego roku. Jeżeli wniosek złożony zostanie do 31 października danego roku, to decyzja taka musi być wydana w terminie do 31 grudnia danego roku.
Z kolei na podstawie art. 9d ust. 7 KN nauczyciel stażysta składa wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu, a więc w 2021 r. W razie niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciele są obowiązani do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Jeżeli nauczyciel złoży wniosek do 30 czerwca, należy przeprowadzić egzamin w sesji letniej.
Nadanie kolejnego stopnia awansu zawodowego następuje w drodze wydania przez właściwy organ decyzji administracyjnej. Podstawowym aktem prawnym regulującym tę kwestię jest ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 256 z późn. zm.). I tak, zgodnie z art. 104 § 1 KPA, organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji. Z kolei według art. 35 § 1 i § 3 KPA sprawa powinna być załatwiona bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT