Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o informację dotyczącą udzielenia pracownikom niepedagogicznym dodatkowych dni wolnych od pracy za święto przypadające w soboty i niedziele w roku 2018. Wszyscy pracownicy zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w tym roku pracownicy mają prawo tylko do jednego dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające 6 stycznia? Nadmieniam, że mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy i z moich wyliczeń wynika, że dyrektor ma obowiązek zapewnić dni wolne w okresach: I-III – 27 dni wolnych, IV-VI - 30 dni wolnych, VII-IX -28 dni wolnych, X-XII -29 dni wolnych. Czy poza tymi obowiązkowymi może udzielić dodatkowych dni wolnych np. za 1.04; 20.05, 11.11?
Zgodnie z art. 130 § 2 KP każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się: mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. W trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym od stycznia do marca pracownicy pełnoetatowi mają do przepracowania w styczniu 168 godzin, w lutym 160 godzin i w marcu 176 godzin. Dni wolne otrzymują więc w dniu 1 stycznia oraz za 6 stycznia – najpóźniej do dnia 31 marca 2018 r. W kolejnych miesiącach mają do przepracowania: w kwietniu 160 godzin (dzień wolny w Poniedziałek Wielkanocny), w maju 168 godzin (dni wolne 1, 3 i 31 maja), w czerwcu 168 godzin, w lipcu 176 godzin, w sierpniu 176 godzin (dzień wolny 15 sierpnia), we wrześniu 160 godzin, w październiku 184 godziny, w listopadzie 168 godzin (dzień wolny 1 listopada) i w grudniu 152 godziny (dni wolne 25 i 26 grudnia). Za święto przypadające w niedzielę nie przysługuje dzień wolny – takie święto nie obniża wymiaru czasu pracy. Korzystniejsze regulacje wewnętrzne (udzielenie dnia wolnego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) może zawierać statut lub regulamin, umowa o pracę albo ewentualnie decyzja dyrektora, o ile nie naruszy w ten sposób planu finansowego, wypłacając wynagrodzenie za nieprzepracowane dni (art. 9 § 1, art. 18 KP, art. 68 ust. 5 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z zawieszeniem zajęć do 25 marca 2020 nauczyciele pozostawali w gotowości do pracy. Czy w tym czasie nauczyciele muszą pracować w domach i przygotowywać zadania, konkursy, inne dla uczniów? I zostać z tego rozliczonym. Czy jest to już praca zdalna?
Drugie pytanie: jak mogą pracować zdalnie placówki wychowania pozaszkolnego, które nie realizują podstawy programowej? (chodzi o zajęcia od 26-10.04.2020) W jaki sposób rozliczać nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy terapeuta pedagogiczny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w ramach pensum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od kiedy do kiedy zatrudnić nauczyciela na 4/18 etatu?
1. od 01.09.2020 r. do 31.08.2021 r.
2. od 07.09.2020 r. do 25.06.2021 r.
Nauczyciel pracuje na pełnym etacie w innej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zostałam powołana na czas nieokreślony na stanowisko kierownika żłobka z oddziałami przedszkolnymi w 1999 r. Następnie w 2001 r. zlikwidowano żłobek i na jego bazie utworzono Zespół - Przedszkolno - Żłobkowy. Wszyscy pracownicy przeszli do nowej placówki. Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu. Wygrałam ten konkurs jako osoba niebędąca nauczycielem. Otrzymałam powierzenie stanowiska.Przedłużano mi powierzenie na kolejne kadencje. Teraz Zespół ma być rozwiązany i powstanie osobno przedszkole i żłobek. Podobno ma być ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora. Brakuje mi 1,5 roku do emerytury. Moje pytanie: Jeżeli nie wygram konkursu lub nie przystąpię do niego to jako pracownik samorządowy stracę pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który pracuje w szkole na stanowisku n-la techniki - pełen etat może zostać zatrudniony na umowę zlecenia na stanowisku bhp-owca ??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe