Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Aktem prawnym regulującym zasady zatrudniania nauczycieli w niepublicznej szkole podstawowej o uprawnieniach publicznych jest Kodeks pracy oraz niektóre przepisy Karty nauczyciela. Jaka powinna być podstawa prawna sporządzając umowę o pracę. Proszę o wzór takiej umowy.
Na podstawie art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., nauczyciela niepublicznej szkoły podstawowej zatrudnia się na umowę o pracę zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Obowiązkowe elementy umowy o pracę nie wymagają podania podstawy prawnej umowy, co wynika z treści art. 29 KP
Umowa o pracę
pieczęć pracodawcy miejscowość, data
numer REGON
zawarta w dniu … (data zawarcia umowy)
pomiędzy:
… (nazwa pracodawcy oraz imię i nazwisko osoby reprezentującej pracodawcę)
a
… (imię i nazwisko nauczyciela oraz jego miejsce zamieszkania)
na … (okres próbny, czas nieokreślony, czas określony – należy wskazać, jaki)
1. Strony ustalają następujące warunki zatrudnienia:
1) rodzaj umówionej pracy: nauczyciel szkoły podstawowej ze stopniem awansu nauczyciela …;
2) miejsce wykonywania pracy: … (np. miejscowość lub adres, pod którym działa szkoła);
3) wymiar czasu pracy: …, w tym liczba godzin dydaktycznych …;
4) wynagrodzenie: wynagrodzenie zasadnicze w wysokości … zł, … (inne składniki wynagrodzenia, o ile są przyznane, a wówczas należy podać ich wysokość lub podstawę prawną ich ustalenia np. regulamin wynagradzania);
5) dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe: … *.
2. Termin rozpoczęcia pracy ...
3. Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy … (informacja, o której mowa w art. 29 § 11 KP, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony**)
data i podpis nauczyciela podpis osoby reprezentującej pracodawcę
-----
* Dotyczy umowy o pracę z nauczycielem zatrudnianym w niepełnym wymiarze czasu pracy; przy zatrudnieniu pełnoetatowym należy usunąć ten punkt z treści umowy.
** Dotyczy umowy o pracę z pracownikiem zatrudnianym na podstawie umowy o pracę na czas określony na podstawie przepisów KP, gdyby miało przekroczyć wymiar 33 miesięcy: 1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, 2) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. Jeśli zatrudnienie jest krótsze albo na czas nieokreślony, ten punkt należy usunąć z treści umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem nauczycielem dyplomowanym z 30-letnim stażem pracy w oświacie. Placówka, w której uczę, z dniem 1 września zostanie przekształcona w szkołę filialną i nie ma w niej dla mnie etatu. Czy mogę odejść na emeryturę w wieku 50 lat i na jakiej podstawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole prowadzonej przez samorząd zatrudniamy 2 palaczy-konserwatorów: jedną osobę na cały etat (8 godzin dziennie), drugą – na pół etatu (4 godziny dziennie). W niedzielę jeden z palaczy ma dyżur (na zmianę) 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godz. wieczorem (18:00-19:30) Za niedzielę pracownik dostaje cały dzień wolny (poniedziałek). Co w wypadku, gdy pracownik musi przyjść w sobotę na 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godziny wieczorem (18:00-19:30), jak rozliczyć te godziny? A co w sytuacji, gdy pracownik przychodzi w sobotę na 3 godz. (7:00-10:00)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel- mgr z przygotowaniem pedagogicznym, który ukończył kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w szkole podstawowej?
- Nauczycielka publicznej szkoły podstawowej prowadzi zdalnie zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze u ucznia (upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim). Zajęcia te są w ramach godzin ponadwymiarowych, czy należy tej nauczycielce wypłacić dodatek za warunki pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sytuacja: Jest Fundacja, która oprócz innej działalności prowadzi Zespół Placówek Oświatowych w skład którego wchodzi Przedszkole oraz 4 punkty przedszkolne zatrudniając jednocześnie dyrektora ZPO z uprawnieniami. Czy n-le mogą odbyć staż na awans zawodowy n-la kontraktowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe