Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie § 25 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz. U. z 2019 r.,...

PORADA PRAWNA

15 grudnia 2020 Inne

Uczennica klasy II technikum została przyjęta 2.12.2020 r. na wniosek rodziców do młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Problem jest w tym, że dokumenty uczennicy znajdują się w pierwszej szkole, czyli w technikum. Obecnie dyrektor młodzieżowego ośrodka wychowawczego zwrócił się na piśmie o przekazanie odpisu arkusza ocen i karty zdrowia. W rozmowie telefonicznej dyrektor MOW oświadczył, że wystąpi również z prośbą o przekazanie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Jak w tej sytuacji powinien zachować się dyrektor technikum? Czy dokumenty, o których mowa, można przekazać innej instytucji bez zgody rodziców?

Na podstawie § 25 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz. U. z 2019 r., poz. 1700 ze zm.), w przypadku przejścia ucznia do innej szkoły (placówki) po co najmniej jednym roku nauki, przesyła się do tej szkoły (placówki) lub wydaje rodzicom niepełnoletniego ucznia kopię arkusza ocen ucznia poświadczoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły. Pełnoletni uczeń lub rodzice ucznia potwierdzają podpisem otrzymanie kopii arkusza ocen. Dyrektor może więc przesłać do placówki poświadczoną kopię arkusza ocen.
Nie ma podstawy prawnej do przekazania przez dyrektora szkoły do placówki świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego – dokumenty te do MOW powinni dostarczyć rodzice, chyba że wyraźnie uzgodnią z dyrektorem szkoły przesłanie tych dokumentów do MOW w ich imieniu. W sprawie dokumentacji medycznej dyrektor nie jest kompetentny, powinien natomiast poinformować o zmianie placówki pielęgniarkę lub higienistkę szkolną. Na podstawie § 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019 r., poz. 1078) pielęgniarka lub higienistka szkolna przechowująca dokumentację medyczną ucznia w razie zmiany placówki przekazuje ją, za pokwitowaniem, pielęgniarce środowiska nauczania i wychowania albo higienistce szkolnej w placówce przyjmującej ucznia.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT