Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1.Czy w zasadniczej szkole zawodowej na świadectwie umieszczamy ocenę z praktycznej nauki zawodu od pracodawcy? 2.Co piszemy na świadectwie w przypadku kiedy uczeń w I Semestrze miał ocenę z wych. fizycznego, a w kwietniu otrzymał zwolnienie do końca roku szkolnego ?
1. Przepis określony w pkt 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U z 2014 r., poz. 893 ze zmianami) stanowi, iż w części świadectwa przeznaczonej na wpisanie obowiązkowych zajęć edukacyjnych należy wpisać obowiązkowe zajęcia edukacyjne zgodnie z kolejnością przyjętą w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły. Praktyczna nauka zawodu to zajęcia obowiązkowe dla ucznia. Zgodnie z przepisem § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, świadectwa szkolne wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę. W związku z powyższym, zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2014 r., poz. 1170), szkoła prowadzi dla każdego ucznia przez okres jego nauki w danej szkole arkusz ocen ucznia. W arkusz ocen wpisywane są wszystkie obowiązkowe i dodatkowe zajęcia edukacyjne realizowane przez ucznia w czasie nauki w danej szkole, wraz z ocenami. Po wielu latach od ukończenia szkoły, w przypadku zagubienia świadectwa ukończenia szkoły, jedynie na podstawie arkusza ocen można odtworzyć przebieg nauczania ucznia.
2. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562 ze zmianami), na podstawie których ocenianie, klasyfikowanie i promowanie odbywa się tylko do końca roku szkolnego 2014/2015, dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii (§ 8 ust. 1).
Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”. (§ 8 ust. 2). Zauważyć więc należy, że przepis uzależnia fakt dokonania oceny z zajęć edukacyjnych od długości okresu zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Nauczyciel prowadzący ww. zajęcia edukacyjne powinien stwierdzić, czy zgodnie z wewnątrzszkolnymi zasadami oceniania można ustalić roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć WF uczniowi, który był zwolniony z tych zajęć przez 3 miesiące przy zajęciach trwających w ciągu roku szkolnego niemal 10 miesięcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń kasy czwartej kończy przedmiot zawodowy w pierwszym półroczu, którego nie ma w drugim półroczu otrzymując w wyniku klasyfikacji semestralnej otrzymał ocenę niedostateczną. Kiedy nabywa prawo do egzaminów poprawkowych?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w sporządzeniu przykładowego raportu dotyczącego działań szkoły związanych z edukacja włączająca uczniów niepełnosprawnych- ( przedmiot ustalony na podstawie kierunków polityki oświatowej państwa- podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty).
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń został przyjęty do 3 klasy gimnazjum w którym obowiązuje - obowiązkowy: j. angielski, - dodatkowe: - j. rosyjski, j. francuskiego. Uczeń przez 2 lata uczył się j. niemieckiego - jako język dodatkowy. Na prośbę rodzica został przyjęty, naukę kontynuuje na własną rękę. Czy takie ustalenia są zgodne z prawem? Co należy wpisać w arkuszu ocen i na świadectwie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Planuję obserwować lekcje zdalnego nauczania, na co powinnam zwrócić uwagę?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam z kuratorium do wypełnienia tabelkę dotyczącą ocen niedostatecznych wystawionych w I semestrze. Znajduje się w niej rubryka, w której należy podać imię i nazwisko nauczyciela, który taką ocenę wystawił.
W związku z tym chciałabym zapytać czy wizytator ma prawo żądać ode mnie takich informacji.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe