Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Treść pytania jest niejasna, ponieważ nauczyciel wspomagający to nauczyciel, który generalnie nie prowadzi zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Nauczycielem...

PORADA PRAWNA

19 sierpnia 2020 Kadry

13. W związku z orzeczeniem o konieczności udzielenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczennicy klasy III szkoły podstawowej uzyskałem zgodę od organu prowadzącego na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego. W ramach swoich obowiązków nauczyciel miałby 10 godz. zajęć wspólnych z klasą, 4 godz. zajęć indywidualnych z uczennicą i 2 godz. zajęć rewalidacyjnych. Oprócz tego przydzieliłem nauczycielowi godziny innych zajęć: 4 godz. świetlicy i 2 godz. biblioteki. nauczyciel posiada stopień awansu nauczyciela kontraktowego. Proszę o pomoc w ustaleniu czasu trwania umowy. Czy dniem zakończenia pracy określonej umową powinien być dzień zakończenia zajęć szkolnych, czyli 25.06.2021 r., czy też dzień zakończenia roku szkolnego, czyli 31.08.2021 r.?

Treść pytania jest niejasna, ponieważ nauczyciel wspomagający to nauczyciel, który generalnie nie prowadzi zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Nauczycielem wspomagającym jest nauczyciel posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniany dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym; na tym stanowisku obowiązuje pensum 20-godzinne, zgodnie z art. 42 ust. 3 pkt 12 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Nauczyciel wspomagający posiadający stosowne kwalifikacje może również prowadzić zajęcia rewalidacyjne w ramach realizowania kształcenia specjalnego i pensum 20-godzinnego (§ 7 ust. 7 pkt w zw. z § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1309). W związku z tym na potrzeby udzielenia niniejszej odpowiedzi przyjmuje się zatrudnienie nauczyciela wspomagającego, a nie nauczyciela prowadzącego zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Wymiar pensum łączonego oblicza się zgodnie z art. 42 ust. 5c KN. Przepis ten stanowi, że nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe.
Przy założeniu pracy na stanowisku nauczyciela wspomagającego obliczenia są następujące: 1) łączna liczba realizowanych godzin: 10 + 4 + 2 + 4 + 2 = 22 godziny; 2) suma części etatów jest obliczana: 16/20 (na stanowisku nauczyciela wspomagającego, w tym zajęcia rewalidacyjne) + 4/26 (na stanowisku wychowawcy świetlicy) + 2/30 (na stanowisku bibliotekarza) = 1,02; 3) iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów: 22 / 1,02 = 21,57 godzin, zaokrąglonych w górę do 22 godzin. Wymiar pensum łączonego wynosi więc 22 godziny.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT