Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W opisanej sytuacji rozwiązanie zależy od sposobu zatrudnienia nauczycielki. Nauczyciele zatrudnieni przez mianowanie mogą chorować łącznie 182 dni. Po tym okresie...

PORADA PRAWNA

20 maja 2015 Kadry

1. Proszę o odpowiedź, czy nauczycielka przebywająca obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia po zakończeniu tegoż świadczenia, jeżeli : w okresie od 24.06.2013 do 23.06,2014 przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia, następnie od 24.06.2014 do 22.12.2014 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a obecnie od 23.12.2014 do 17.12.2015 r przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym.; 2. Czy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego należy udzielić nauczycielce urlopu uzupełniającego za wakacje 2014 (przebywała na L-4) oraz za wakacje 2015 (będzie przebywać na świadczeniu rehabilitacyjnym) ? Obydwa pytania dotyczą tej samej nauczycielki.

W opisanej sytuacji rozwiązanie zależy od sposobu zatrudnienia nauczycielki. 

Nauczyciele zatrudnieni przez mianowanie mogą chorować łącznie 182 dni. Po tym okresie rozwiązuje się z nimi stosunek pracy, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy zostanie przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia (art. 23 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela). Tak było w opisanym przypadku. Jeżeli więc nauczycielka jest zatrudniona przez mianowanie, po zakończeniu okresu świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli nie uzyska od lekarza zaświaczenia o zdolności do pracy, jej stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy wówczas wypłacić ekwiwalent.

Nauczyciele zatrudnieni na umowę o pracę mogą chorować łącznie 1 rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia (art. 27 ust. 2 Karty Nauczyciela).  Nauczycielka opisana w pytaniu przez 1,5 roku będzie nieobecna w pracy z powodu choroby. Będzie można więc udzielić jej jeszcze urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze pół roku. Po tym okresie nauczycielce można udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego za 2014 i 2015 rok.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT