Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Proszę o odpowiedź, czy nauczycielka przebywająca obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia po zakończeniu tegoż świadczenia, jeżeli : w okresie od 24.06.2013 do 23.06,2014 przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia, następnie od 24.06.2014 do 22.12.2014 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a obecnie od 23.12.2014 do 17.12.2015 r przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym.; 2. Czy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego należy udzielić nauczycielce urlopu uzupełniającego za wakacje 2014 (przebywała na L-4) oraz za wakacje 2015 (będzie przebywać na świadczeniu rehabilitacyjnym) ? Obydwa pytania dotyczą tej samej nauczycielki.
W opisanej sytuacji rozwiązanie zależy od sposobu zatrudnienia nauczycielki.
Nauczyciele zatrudnieni przez mianowanie mogą chorować łącznie 182 dni. Po tym okresie rozwiązuje się z nimi stosunek pracy, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy zostanie przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia (art. 23 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela). Tak było w opisanym przypadku. Jeżeli więc nauczycielka jest zatrudniona przez mianowanie, po zakończeniu okresu świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli nie uzyska od lekarza zaświaczenia o zdolności do pracy, jej stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy wówczas wypłacić ekwiwalent.
Nauczyciele zatrudnieni na umowę o pracę mogą chorować łącznie 1 rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia (art. 27 ust. 2 Karty Nauczyciela). Nauczycielka opisana w pytaniu przez 1,5 roku będzie nieobecna w pracy z powodu choroby. Będzie można więc udzielić jej jeszcze urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze pół roku. Po tym okresie nauczycielce można udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego za 2014 i 2015 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikom Niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego prowadzonego przez Stowarzyszenie należy wydać odzież roboczą na następujących stanowiskach pracy: wychowawca, pomoc wychowawcy,kierowcy, logopeda, fizjoterapeuta oraz wypłacać ekwiwalent za pranie tej odzieży.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w mojej szkole na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W pełnym wymiarze pracuje w innej szkole. Wiem, że wystąpi w swojej macierzystej szkole o urlop dla poratowania zdrowia. Co z zatrudnieniem w mojej szkole? Czy wystąpi równolegle o urlop dla poratowania zdrowia czy też rozwiązanie umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakim terminie nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej powinien wykonać badania kontrolne, jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni, zwolnienie kończy się dnia 30 czerwca br., a po zakończeniu zwolnienia nauczyciel zamierza korzystać z urlopu wypoczynkowego? Kiedy należy wydać nauczycielowi skierowanie na badania? Kiedy nauczyciel powinien wykonać badania i dostarczyć orzeczenie dyrektorowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony dostał od lekarza orzeczenie lekarskie o udzieleniu urlopu zdrowotnego w dniach od 16.06.2015r. do dnia 07.07.2015r. W związku z tym, iż w dniach od 01.07.2015 do dnia 31.07.2015r ma zaplanowany urlop wypoczynkowy moje pytanie jest czy urlop powinien być udzielony w pełnym wymiarze tj 35 dni, czy powinien być przeliczony raz jaszcze i udzielony proporcjonalnie do okresu przepracowanego? Jeżeli tak to w jakim wymiarze powinien być udzielony? Nadmieniam, iż nauczyciel nie wykorzystywał w tym roku przysługującego urlopu. Czy w sytuacji gdy pracownik przepracował kilka dni w jednym miesiącu i w drugim miesiącu również przepracuje kilka dni to i tak urlopu powinno się udzielić w pełnym wymiarze, a w sytuacji gdyby nieobecność trwała pełny miesiąc dopiero należałoby zmniejszyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy urlop zdrowotny udzielony w czasie planowanego urlopu wypoczynkowego pochłania urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy okres pobierania zasiłku z Urzędu Pracy wlicza się do nagrody jubileuszowej? Czy szkoła ma obowiązek wypłacić nagrodę jubileuszową, gdy w dniu przyjęcia do pracy pracownik ma 30 lat 6 miesięcy 19 dni pracy i od dwóch lat przed przyjęciem w naszej szkole nigdzie nie pracował?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe