Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Proszę o informację, do kiedy powinnam udzielić urlopu wychowawczego nauczycielowi, który wnioskował o ten urlop od 4.03.2017 do 22.06.2018. Wniosek wpłynął dzień po wysłaniu wypowiedzenia, tj. 9.03. Czy urlopu powinnam udzielić do końca czerwca, a potem nauczyciel wykorzystywałby urlop wypoczynkowy, czy też do końca sierpnia (i urlop wypoczynkowy zostaje wchłonięty przez wychowawczy)?; 2.Drugie pytanie dotyczy terminów: - wnioski nauczyciela wpłynęły 9.03. (widnieje na nich data 6.03); - wypowiedzenie wysłano 8.03. priorytetem za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (termin odbioru – 9.03). Czy zazębienie się tych dat może powodować jakieś problemy?
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu (art. 1868 § 1 pkt 1 i § 3 KP). Wniosek został złożony przez pracownika w dniu 9 marca i w tym samym dniu pracodawca złożył oświadczenie o wypowiedzeniu stosunku pracy (art. 61 § 1 KC), czyli w sposób naruszający ochronę stosunku pracy. Za zgodą pracownika dyrektor powinien cofnąć to oświadczenie, w przeciwnym razie stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, ale w sposób wadliwy, uprawniający nauczyciela do odwołania się do sądu pracy. Jeśli dyrektor oświadczenia nie cofnie, nie może udzielić urlopu na okres dłuższy niż do dnia rozwiązania stosunku pracy. Natomiast w razie kontynuacji zatrudnienia po cofnięciu wypowiedzenia, urlop wychowawczy powinien zostać udzielony do dnia 22 czerwca 2018 r. (art. 67c ust. 2 KN), a od dnia 23 czerwca 2018 r. nauczyciel będzie wykorzystywał urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel – emeryt jest zatrudniony w Szkole w niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od 01 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.
Aktualnie, od 09 października 2020 r. do nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim.
W dn. 08 kwietnia br upłyną 182 dni choroby.
Jeśli n-l nie otrzyma zdolności do pracy z Zakładu medycyny pracy, należy rozwiązać stosunek pracy.
Na którą podstawę prawną powołać przy rozwiązaniu stosunku pracy?
1. z Karty N-la: Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela). Rozwiązanie stosunku pracy następuje w tym wypadku z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela).
2. Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, więc czy należy zastosować przepisy Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony do 30.06.2015 chce z datą 30 marca 2015 rozwiązać umowę o pracę. Jak prawidłowo wyliczyć za ile dni należny mu się ekwiwalent za urlop? Co ze świadczeniem urlopowym?
- Czy nauczycielce, która od 1 stycznia do końca marca była na L-4, następnie urodziła i przebywała do końca sierpnia na urlopie macierzyńskim, a do 23 listopada na wypoczynkowym, należy się trzynasta pensja - tzw. trzynastka?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia musi mieć takie same warunki pracy jak przed, nawet wówczas kiedy nastąpiły w szkole zmiany organizacyjne, np. zmniejszenie liczby oddziałów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam następujące pytania względem urlopu wypoczynkowego nauczycieli edukacji przedszkolnej ("zerówka" w szkole podstawowej), którym przysługuje 35 dni urlopu:
1. Jaki wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym (w podziale na rok 2017 i 2018) przysługuje nauczycielowi, który rozpoczął w naszej placówce pracę (został zatrudniony) 1.09.2017 na zastępstwo do 17.04.2018?
2. Jaki (i czy w ogóle) wymiar urlopu przysługuje w danym roku kalendarzowym 2017 nauczycielowi, który do 31.08.2017 był kierownikiem świetlicy (wykorzystał urlop zgodnie z art. 64 ust. 1 KN), a od 01.09.2017 jest nauczycielem "zerówki"?
3. Nauczyciel (wspomagający) edukacji przedszkolnej do 31.08.2017 r. wykorzystał urlop w ilości 30 dni. Od 1 września nie jest już nauczycielem edukacji przedszkolnej, a klas I-VII - w tej sytuacji należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane 5 dni urlopu?
4. Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego (po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim za 2016 rok) 18.04.2018, od 1.09.2018 będzie nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III) - jaki przysługuje mu wymiar urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe