Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Pracownik obsługi szkoły (kobieta) skończyła 60 lat w lutym 2019 r. 19 lipca 2019 r.rozwiązano z nią stosunek pracy- za porozumieniem stron. 22 lipca ponownie zawarto stosunek pracy. 24 lipca pracownica złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Prawo do emerytury przyznano, ale zawieszono wypłatę ze względu na pozostawanie w stosunku pracy. Czy to postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy i ewentualnie- jeżeli zajdą takie okoliczności nawiązać ponownie- żeby pracownik zachował prawo do emerytury i wynagrodzenia? 2. Czy na zwolnieniu lekarskim można rozwiązać lub nawiązać stosunek pracy?
Ad. 1 Postępowanie ZUS jest prawidłowe, ponieważ wniosek o emeryturę został złożony w czasie zatrudnienia trwającego od 22 lipca, które nie zostało przerwane bezpośrednio przed dniem 24 lipca, czyli przed dniem złożenia wniosku o emeryturę (nie załączono do niego świadectwa pracy), a w takiej sytuacji zgodnie z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1270) ZUS miał ustawowy obowiązek zawieszenia emerytury. Aby od początku otrzymywać emeryturę i wynagrodzenie za pracę, w dniu złożenia wniosku o emeryturę (lub w pierwszym dniu wypłaty emerytury – jeśli przypada w innym terminie niż dzień złożenia wniosku) nie można pozostawać w stosunku pracy, czyli musi nastąpić co najmniej jednodniowa przerwa w zatrudnieniu, jeśli wypłata emerytury ma nastąpić od dnia złożenia wniosku lub od innego dnia wskazanego jako pierwszy dzień przyznania emerytury. Obecnie w każdym czasie pracownik z przyznaną emeryturą może zakończyć zatrudnienie, aby złożyć w ZUS świadectwo pracy. Spowoduje to wypłatę zawieszonej emerytury, po czym w dowolnym terminie pracownik może zostać ponownie zatrudniony, nawet bez jednego dnia przerwy.
Ad. 2 Żaden przepis prawa pracy nie zakazuje pracownikowi nawiązania stosunku pracy w czasie zwolnienia lekarskiego, a więc takie postępowanie jest dopuszczalne.
Natomiast rozwiązanie stosunku pracy w czasie zwolnienia lekarskiego jest uzależnione przede wszystkim od trybu zakończenia zatrudnienia. Przed upływem okresu ochronnego, który obejmuje okres zasiłkowy (czas pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego) oraz pierwsze 3 miesiące pobierania zasiłku rehabilitacyjnego, pracodawca nie może wypowiedzieć stosunku pracy ani zwolnić pracownika bez wypowiedzenia z powodu tej nieobecności (art. 41, art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Natomiast w czasie zwolnienia lekarskiego pracownika dopuszczalne jest zawarcie porozumienia stron rozwiązującego stosunek pracy (art. 30 § 1 pkt 1 KP), złożenie oświadczenia pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy np. za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 KP) oraz doręczenie pracownikowi tzw. zwolnienia dyscyplinarnego (art. 52 KP). Ponadto pracownik może zostać zwolniony przez pracodawcę za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron w czasie zwolnienia lekarskiego z powodu całkowitej likwidacji pracodawcy (art. 411 KP) lub zwolnień grupowych (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy się zapłata nauczycielowi, który cały tydzień przebywał na zawodach sportowych jako trener, ale nie z mojej szkoły. Nie miał też naszych dzieci pod opieką. W naszej szkole nie zrealizował etatowych 21 godzin. Za te godziny były zastępstwa płatne. Nie mieliśmy dotąd podobnej sytuacji. Jak należy potraktować te nieobecności.
- Jak zgodnie z prawem przyjąć wolontariusza do pomocy w przedszkolu?. Bardzo proszę o wzór jakiejś umowy, jakie są wymagania wobec wolontariusza?
- Etat nauczyciela oddziału przedszkolnego wynosi 22/22. W bieżącym roku szkolnym nauczycielka wyraziła na piśmie zgodę na ograniczenie zatrudnienia do 21/22 na jeden rok szkolny. Czy to jest zgodne z prawem ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kobieta od 16 marca pozostaje na urlopie macierzyńskim. Początkowo miała pozostać na tym urlopie do końca jego trwania, wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński (obecnie chyba 6 tygodni) oraz nowy urlop rodzicielski. Jej sytuacja rodzinna skomplikowała się, ponieważ w firmie jej męża zapowiedziano od 30 maja rozpoczęcie procedury zwolnień grupowych wśród pracowników.
Cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć to ochrona przed zwolnieniem grupowym. Moje pytania/wątpliwości:
1. Od kiedy ojciec może przejąć urlop macierzyński od matki i czy chroni on przed zwolnieniem grupowym? Czy po powrocie z niego ojciec pozostaje pod ochroną? Słyszałem o możliwości pracy po macierzyńskim na części etatu, co ponoć na 12 miesięcy chroni przed zwolnieniem. Czy to prawda? Czy również przed grupowym? Jak długo ojciec musiałby przebywać na macierzyńskim, żeby móc po powrocie skorzystać z ochrony niepełnego etatu? Jak długo muszą trwać konsultacje pracodawcy ze związkami w sprawie zwolnień grupowych i kiedy najwcześniej można spodziewać się wypowiedzeń? Z jakim wyprzedzeniem należy składać prośbę o urlop macierzyński?
2. Czy urlop rodzicielski chroni przed zwolnieniem grupowym?
3. Czy urlop ojcowski (dwa tygodnie dla ojca po urodzeniu dziecka) chroni przed zwolnieniem grupowym?
4. Czy kobieta - nauczycielka w państwowej szkole, po przerwaniu na rzecz męża urlopu macierzyńskiego, wraca na te same warunki pracy i płacy? Obecnie brakuje dla niej godzin. Czy w dniu powrotu może dostać wypowiedzenie zmieniające?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę w gimnazjum zatrudnić nauczyciela z licencjatem z wychowania fizycznego? Czy są to wystarczające kwalifikacje?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe