Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Mam zatrudnionego nauczyciela wspomagającego, który kończy staż na nauczyciela kontraktowego jego posiadane kwalifikacje to licencjat z filologii polskiej z oligofrenopedagogiką, studia magisterskie kierunek pedagogika społeczno-opiekuńcza, pisząc ocenę pracy za okres stażu jakie powinno być wpisane wykształcenie?; 2. Drugi nauczyciel również odbywa staż na nauczyciela kontraktowego. W szkole wyznaczonej przez kuratorium zatrudniony jest w wymiarze 5/22, pracuje jeszcze w trzech szkołach w wymiarze 5/22, 1/22, 2/22 jaki wymiar zatrudnienia wpisać w karcie oceny dorobku zawodowego?
Ad. 1. Ponieważ nauczyciel posiada wykształcenie zarówno magisterskie, jak i studia pierwszego stopnia w różnych specjalnościach, a obowiązujące przepisy nie zawierają wzoru, ani uregulowań co do treści takiej karty, analogicznie do zasad dotyczących karty oceny pracy należałoby uwzględnić obydwa kierunki studiów (ust. 3 załącznika do rozporządzenia MEN z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego, Dz. U. z 2012 r., poz. 1538).
Ad. 2. Należy wpisać zgodnie ze stanem faktycznym.Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły: 1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego – po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców; 2) w przypadku nauczyciela mianowanego – po zasięgnięciu opinii rady rodziców.Dokumentacja załączona do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego obejmuje m in.: 1) poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe, a w przypadku nauczyciela kontraktowego lub nauczyciela mianowanego także poświadczoną kopię aktu nadania stopnia awansu zawodowego; 2) zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:a) wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu.
Podstawa prawna: 1. Karta Nauczyciela ustawa z dnia 26.01.1982 r (ze zm.),2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, w szczególności § 9.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego 01.09.2018 r. od 7 listopada 2018 r. poszedł na zwolnienie w związku z ciążą. Do pracy wrócił 15.04.2020 r. jej nieobecność trwała 1 rok 5 miesięcy i 8 dni. Pytanie brzmi- do jakiego okresu przedłużamy staż ww. nauczycielowi? Czy staż ma trwać 10 miesięcy - tak jak wszyscy stażyści w tamtym okresie czy 9 miesięcy, tak jak jest obecnie? Do kiedy przedłuży się staż nauczycielowi?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, jaką dokumentację awansu zawodowego nauczycieli przechowujemy w szkole po zakończonym postępowaniu. Interesuje mnie zwłaszcza miejsce i czas przechowywania oceny dorobku zawodowego za okres stażu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stanowisko nauczyciela kontraktowego powinien przygotowywać się do zajęć na piśmie tzw. konspekty zajęć?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela mianowanego po urodzeniu dziecka.
Nauczycielka rozpoczęła staż na kolejny stopień awansu nauczyciela dyplomowanego z dniem 01-09-2015 r. Termin zakończenia stażu przypadał na 31 maja 2018 roku. W związku z ciążą nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 4 kwietnia 2018 r. przerywając kontynuację stażu. Do urodzenia dziecka tj. do 13.10.2018 r. nadal przebywała na zwolnieniu lekarskim . następnie do 1 marca 2019 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019)
Czy w takiej sytuacji może kontynuować dalej staż i w jakim wymiarze? Kiedy dla niej upłynie termin zakończenia stażu ? (czy to jest jednak 31 maja 2019 ).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy można przedłużyć staż na awans zawodowy nauczyciela mianowanego w związku z jego nieobecnościa w pracy spowodowaną zwolnieniem lekarskim od 14.12.16 do 19.05.17 r. -157 dni oraz urlopem macierzyńskim i rodzicielskim od dnia 20.05.17 do 23.03.18r- 308 dni, łącznie 465 dni?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe