Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy dofinansowanie z funduszu socjalnego do wypoczynku urlopowego organizowanego we własnym zakresie dla pracowników obsługi i administracji jest wolne od podatku do kwoty 1000 zł.? 2. Czy świadczenie urlopowe z funduszu socjalnego dla nauczycieli jest wolne od podatku do kwoty 1000 zł.?
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są: wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Powyższy przepis stosuje się do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r. - art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...).
Powyższe zwolnienie od podatku stosuje się do świadczenia socjalnego, jakim jest dofinansowanie do wypoczynku, natomiast nie ma zastosowania do świadczenia urlopowego nauczycieli, gdyż to świadczenie nie mieści się w definicji działalności socjalnej, o której mowa w ustawie o ZFŚS. To świadczenie, finansowane wprawdzie ze środków Funduszu, jest przyznawane na podstawie przepisów Karty Nauczyciela i nie jest uzależnione od kryteriów socjalnych (od sytuacji życiowej i materialnej).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie odnośnie szkoleń nauczycieli zatrudnionych w placówce. Zaplanowane szkolenie przypada na sobotę i niedzielę. Czy należny się dzień odbioru dla nauczyciela z racji szkolenia w niedzielę? Czy szkolenie w tym przypadku będzie realizowane w ramach godzin poza dydaktycznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo,
zwracamy się z prośbą o pomoc w ustaleniu prawa do "13" za 2012r. w następujących przypadkach:
1) nauczycielka zatrudniona od 2001r. na stałe w Szkole Podstwowej:
w 2012r. była nieobecna w pracy: -od 16 do 24 lutego - choroba ,
-od 02 marca do 16 sierpnia - urlop macierzyński, między 12 a 27 września przebywała na urlopie
-od 17 sierpnia do 11 września - choroba, wypoczynkowym (uzupełniającym)
-od 28 września do 31 października - choroba,
-od 1 listopada do nadal urlop dla poratowania zdrowia
2) nauczycielka w trakcie trwania stosunku pracy (umowa zawarta do 31 sierpnia 2012r. w Szkole Podstawowej) umiera (09.VIII.2012r.), od 13 marca do dnia zgonu przebywała na chorobie.
Czy w/w pracownikom należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012r.?
Bardzo prosimy o pomoc w rozstrzygnięciu sprawy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów i brakiem możliwości zatrudnienia rozwiązałam stosunek pracy z nauczycielem mianowanym, jednak organ prowadzący dodatkowo podarował mi 1/2 etatu na świetlicy ze wskazaniem na zwolnioną nauczycielkę. Cofnęłam wypowiedzenie. Pani tej zaproponowałam zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu. W odpowiedzi na pismo ograniczające nauczycielka napisała (w terminie wskazanym w piśmie), że w tej chwili nie może podjąć decyzji, gdyż sprawa rozwiązania stosunku pracy z nią została skierowana do rozstrzygnięcia przez Sąd Pracy. Jak traktować takie oświadczenie - jako zgodę na ograniczenie czy brak zgody i rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 20. ust. 1 pkt. 2?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Nasza placówka oświatowa zorganizowała wyjazd dwudniowy, piątek/sobota. W piątek odbyła się Rada Pedagogiczna , w sobotę szkolenie dla nauczycieli. Czy należy się za sobotę dzień wolny- dla nauczycieli?.
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Maja Kuptel-Niska
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie informacji, jak przebiega procedura ograniczenia etatu nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania. Ze względu na organizację pracy placówki zaistnieje konieczność ograniczenia zatrudnienia u dwóch nauczycieli-psychologów:
•obecne zatrudnienie - 1 etat u każdego,
•docelowe - 1/2 etatu u każdego.
Staż pracy nauczycieli-psychologów to:
•w pierwszym przypadku: 32 lata, 11 miesięcy, 8 dni, w szkole 19 lat, 2 miesiące, 12 dni, możliwość przejścia na emeryturę - 28 .01.2026 r., ochrona przedemerytalna - od 28.01.2022 r.,
•w drugim przypadku: staż pracy 7 lat, 8 miesięcy, 24 dni, w szkole 1 rok, 9 miesięcy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe