Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z nowym rozporządzeniem z dniem 1 września 2015 r. wprowadza się obowiązek nauki języka obcego nowożytnego w oddziałach przedszkolnych. Rozumiem, że ma być on nauczany w obrębie 25 godzin obowiązkowych zajęć wychowania przedszkolnego. Co jeśli nauczyciel wychowania przedszkolnego nie posiada kwalifikacji do nauczania języka obcego? Rozporządzenie dopuszcza możliwość prowadzenia tych zajęć przez innego wykwalifikowanego nauczyciela, ale na jakich zasadach? Rozporządzenie nie podaje w jakim wymiarze godzinowym ma być prowadzone to nauczanie. Jak przygotować arkusz organizacyjny dla oddziału przedszkolnego z uwzględnieniem nauki języka obcego, kiedy nauczyciel prowadzący nie posiada kwalifikacji do nauczania tego języka?
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 204), które określa minimalną liczbę godzin przeznaczanych na poszczególne przedmioty, nie obowiązuje w przedszkolach. Z kolei zmienione rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2012 r., poz. 977 z późn. zm.), które wprowadza od dnia 1 września 2015 r. obowiązkową naukę języka obcego nowożytnego, również nie określa liczby godzin zajęć językowych. Łącznie z innymi zajęciami dydaktycznymi, w rozliczeniu tygodniowym, zajęcia językowe mogą zajmować najwyżej 1/5 czasu przebywania dzieci w przedszkolu. Ustawodawca nie reguluje natomiast, ile czasu potrzeba przeznaczyć na poszczególne zajęcia służące opanowaniu umiejętności i wiadomości z podstawy programowej. Decyzję w tym zakresie podejmuje każde przedszkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jako dyrektor bursy mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia i czy starosta może odmówić udzielenia urlopu?
- Czy 2 maja 2022 r. jest dniem wolnym dla uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący ma prawo decydować, kogo zatrudnia dyrektor szkoły? Czy może nakazać dyrektorowi szkoły, żeby anulował umowę o pracę podpisaną przez obydwie strony (dyrektora jako pracodawcy i nauczyciela jako pracownika)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowie BRISt, którzy ukończyli 18 lat w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych mają przeprowadzone szkolenie nauki jazdy pojazdem samochodowym kat. B w wymiarze 30 godzin. W jakiej formie mogą być przeprowadzone te zajęcia i w jakiej formie zapisywany jest udział w tych zajęciach na świadectwie szkolnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak w dzienniku elektronicznym odnotować fakt nauczania domowego (dziecko przebywa za granicą z rodzicami, ma zdawać wszystkie egzaminy klasyfikacyjne, jest orzeczenie oraz decyzja dyrektora)?
Czy uczeń realizujący obowiązek szkolny w formie nauczania domowego jest nadal uwzględniany w liczebności klasy w rozumieniu organizacji oddziału?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe