Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zapytanie o szkołę przysposabiającą do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Pytanie pierwsze. Powiat jest organem prowadzącym dla tych szkół. Chciałbym dowiedzieć się jako przedstawiciel organu prowadzącego – powiat, jakie są postawy prawne utworzenia szkoły przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku tej szkoły w przyszłości przewidujemy tylko 3 oddziały)? Pytanie drugie. Czy można taką szkołę z trzema oddziałami wpisać w strukturę istniejącego już zespołu szkół technicznych, gdzie funkcjonują: technika, szkoły branżowe i oddziały szkoły branżowej dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, tzn. klasy specjalne. Pytanie trzecie. Czy można tylko uruchomić oddziały przysposabiające do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w zespole szkół technicznych – czy istnieje taka możliwość prawna? Tworzenie osobnej szkoły wraz z całym zapleczem kierowniczym i innym dla 3 oddziałów jest mało ekonomiczne, a takie jest tylko zapotrzebowanie społeczne w obecnych realiach. Z nakierowania w sprawie sposobu organizacji nauczania dla tych dzieci w naszym powiecie będę wdzięczny. Są to dzieci absolwenci szkoły podstawowej, którą ukończyli.
Na podstawie art. 18 ust. 2 w zw. z ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910, trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy jest szkołą ponadpodstawową specjalną przeznaczoną wyłącznie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Jest to szkoła innego typu niż technikum i szkoła branżowa I stopnia z oddziałami specjalnymi; w związku z tym po utworzeniu szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy można ją włączyć do istniejącego już zespołu szkół – art. 91 ust. 1 PO. Niedopuszczalne jest natomiast utworzenie „oddziałów przysposabiających do pracy” o 3-letnim cyklu kształcenia na etapie szkoły ponadpodstawowej w zespole, w technikum lub w szkole branżowej I stopnia bez utworzenia szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy. Ustawodawca pojęcie „oddziały przysposabiającego do pracy” stosuje jedynie w przypadku oddziałów o takiej nazwie w szkołach podstawowych, które tworzy się dla uczniów, którzy ukończyli 15. rok życia i nie rokują ukończenia szkoły podstawowej w normalnym trybie oraz którzy otrzymali promocję do klasy VII albo nie otrzymali promocji do klasy VIII - § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502 ze zm.); nie są to natomiast oddziały dla uczniów z niepełnosprawnościami wymienionymi w pytaniu i dotyczą innego etapu edukacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak zmienić sposób użytkowania magazynu w funkcjonującym przedszkolu niepublicznym na salę przedszkolną- terapeutyczną?
Jakie są wymagania formalne?
Kto dokonuje zmiany użytkowania?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o przykładowy wzór recenzji z odbytej praktyki studenta edukacji wczesnoszkolnej (praktyka w oddziale przedszkolnym grupa 4-5 latków)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy z dotacji oświatowej można pokryć premię uznaniową dla nauczycieli i pomocy nauczyciela? Ile razy można wypłacić taką premię? Czy potrzebny jest do tego jakiś dokument, czy wystarczy zaznaczenie na liście płac?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy związki zawodowe powinny opiniować protokoły komisji ZFŚS, czy tylko regulamin i plan finansowy na dany rok
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ucznia z opinią o głębokiej dysleksji. Wiem, że uczeń może być zwolniony z drugiego języka obcego. A czy na egzaminie gimnazjalnym może być zwolniony z części rozszerzonej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe