Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam serdecznie. Mam dwa pytania: 1. Na obecny rok szkolny dostałem dodatkowe dwie godziny dla psychologa szkolnego, który zatrudniony był na 10/20 tygodniowo czyli 0,5 etatu. W związku z tym podpisałem z nim porozumienie znieniające na 12/20. Na kolejny rok czyli 2013/2014 tych dodatkowych dwóch godzin już nie otrzymam. Co mam zrobić w takiej sytuacji, czy podpisać kolejne porozumienie wracające do 10/20, jak nazwac taką umowę? Drugie pytanie: pracownik obsługi - zatrudniony jest na cały etat, od września będę musiał podpisać z nim umowę na 0,5 etatu. Jaką umowę podpisać? Ten pracownik ma 5 lat do emertury. Dziękuję za informację!
1. Porozumienie zmieniające powinno być podpisane na dany rok szkolny, czyli ze wskazaniem daty początkowej i końcowej, wówczas nie byłoby potrzeby zmieniania czegokolwiek od nowego roku. Jeżeli nie podano daty końcowej, to trzeba sporządzić albo kolejne porozumienie zmieniające albo wypowiedzenie warunków pracy i płacy w związku z brakiem dodatkowych godzin.
2. Jeżeli umowa o pracę zawarta jest na czas nieokreślony, wówczas należy pracownikowi wypowiedzieć warunki pracy i płacy, zmniejszając od nowego roku szkolnego wymiar zatrudnienia do 1/2. Ochrona przedemerytalna obejmuje okres 4 lat przed nabyciem prawa do emerytury.
Art. 39 kodeksu pracy: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniłam księgową na 3/4 etatu, która pracuje też w innej szkole na 1/2 etatu.
W drugiej szkole pracuje od 4 lat.
Poprzednio miała zakończone okresy zatrudnienia z różnych miejsc pracy.
Jak naliczyć jej dodatek stażowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dla dziecka uczęszczającego do klasy III SP (ogólnodostępnej) zatrudniono pomoc nauczyciela w wymiarze 4 godz. dziennie, czy Dyrektor może zlecić pracownikowi pomoc - obsługę czynności fizjologicznych ucznia (min.zmiana pieluch). Uczeń zamieszkuje 2 km. od szkoły. Mama niepracująca.
- Czy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego w okresie od 1.09.2017 do 31.08.2018 na 8/18 etatu, można w tej samej szkole powołać na wicedyrektora szkoły od dnia 01.09.2018? Pan w tym samym czasie zatrudniony był w innej szkole na pełny etat, gdzie uzyskał wyróżniającą ocenę pracy.
- Dyrektor szkoły wyznaczył nauczyciela A do udziału w Targach Edukacyjnych w ramach promocji szkoły do celów rekrutacyjnych na rok szkolny 2023/2024. Targi obywały się w innej miejscowości (nauczyciel otrzymał polecenie wyjazdu służbowego) w godzinach zajęć dydaktycznych nauczyciela zgodnie z jego planem lekcji. W danym dniu nauczyciel zgodnie z planem lekcji powinien zrealizować 5 godzin, tj. 3,6 godziny pensum i 1,4 godziny ponadwymiarowej. Czy nauczycielowi A należy wypłacić wynagrodzenie za 1,4 godziny ponadwymiarowej pomimo ich niewypracowania, czy też należy potratować je jako „inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły” w ramach 40 godzin czasu pracy – art. 42 ust. 2 KN? W związku z nieobecnością nauczyciela A w szkole, nauczyciel B zrealizował zajęcia dydaktyczne z uczniami w ramach zastępstw płatnych – zgodnie z art. 35 KN. Czy sytuacja w której nauczyciel A otrzyma wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe (wykonywał inne obowiązki wyznaczone przez dyrektora) i nauczyciel B otrzyma wynagrodzenie za zastępstwa płatne (realizował podstawę programową nauczyciela A poza swoim planem lekcji) nie stanowi naruszenia przepisów ustawy o finansach publicznych (godzina zajęć dydaktycznych z daną klasą została podwójnie zapłacona)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący chce od 1.09.2016 r. w utworzonym nowo zespole szkół powierzyć stanowisko dyrektora na 10 miesięcy bez przeprowadzenia konkursu. Pomimo wyraźnie brzmiących przepisów prawa oświatowego, że nie wolno mu tego robić czy są jednak wyjątki?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe