Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Mam pytanie dotyczące udzielania urlopu nauczycielowi z tytułu opieki nad dzieckiem. Czy dyrektor może odmówić udzielenia takiego urlopu i zaproponować inny dzień, który nie będzie dezorganizował pracy szkoły. Kiedy pracownik powinien wystąpić z wnioskiem o taki urlop?
Z tytułu opieki nad dzieckiem można udzielić zwolnienia od pracy. Nie jest to urlop.
Art. 188 Kodeksu pracy:
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:
§ 4. Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.
Przepisy nie nakładają na pracownika terminu, w którym musi zgłosić pracodawcy chęć/potrzebę skorzystania ze zwolnienia od pracy. W wielu przypadkach (np. wezwanie do sądu) jest to z góry ustalone w jakimś dokumencie. W przypadku opieki nad dzieckiem, to pracownik decyduje kiedy musi się nim zaopiekować. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić go wtedy od pracy (nawet, gdy zgłosi to z dnia na dzień).
W pytaniu, domyślam się, że chodzi jedynie o wybranie 2 przysługujących dni, a nie o faktyczną potrzebę opieki. Mimo wszystko, dyrektor nie może odmówić udzielenia zwolnienia od pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor zauważył niepokojące objawy choroby u pracownika obsługi, czy może w takiej sytuacji skierować pracownika na badania do lekarza medycyny pracy? Co z pracownikiem w momencie, kiedy nie przechodzi tych badań?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły rozpoczynając swoją 5. letnią kadencję, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej i Organu Prowadzącego powołał wicedyrektora na okres 3 lat. Prosząc o opinię, nie informował Rady Pedagogicznej o okresie, na który zamierza powołać wicedyrektora. Czy konieczna jest ponowna opinia Rady Pedagogicznej, jeśli dyrektor chciałby przedłużyć wicedyrektorowi okres pełnienia funkcji o kolejne dwa lata, czyli do końca swojej kadencji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje dodatek za trudne warunki pracy w klasie łączonej(V+VI) tylko na niektórych zajęciach dydaktycznych (muzyka, plastyka, wychowanie fizyczne, religia - pozostałe zajęcia dydaktyczne np. polski, matematyka są prowadzone w klasie V i VI odrębnie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto może podpisać listy płac gdy dyrektor jest na L4 lub na urlopie wypoczynkowym, jaka jest podstawa prawna? Jestem dyrektorem małej szkoły gdzie nie ma wicedyrektora, zastępcy, w naszej gminie funkcjonuje GZEAS.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej nie uzyska zgody dyrektora macierzystej placówki i podejmie pracę w szkole prowadzonej przez inną jednostkę niż jst (umowa zlecenie, umowa o pracę) to podlega procedurom dyscyplinarnym przewidzianym w Prawie Oświatowym?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe