Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Jak hospitować (obserwować) zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze indywidualne w domu dziecka, prowadzone przez nauczyciela? Dziecko jest leżące (6 lat) po porażeniu mózgowym.
Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego.
§ 20. 1. Dyrektor szkoły lub placówki publicznej we współpracy z innymi nauczycielamizajmującymi stanowiska kierownicze, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego:
1) przeprowadza ewaluację wewnętrzną i wykorzystuje jej wyniki do doskonalenia jakościpracy szkoły lub placówki;
2) kontroluje przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalnościdydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół iplacówek;
3) wspomaga nauczycieli w realizacji ich zadań, w szczególności przez:
a) organizowanie szkoleń i narad,
b) motywowanie do doskonalenia i rozwoju zawodowego,
c) przedstawianie nauczycielom wniosków wynikających ze sprawowanego przez dyrektoraszkoły lub placówki nadzoru pedagogicznego.
2. Ewaluację wewnętrzną przeprowadza się w odniesieniu do wszystkich lub wybranychwymagań, o których mowa w § 7 ust. 4, lub do innych zagadnień uznanych w szkole lubplacówce za istotne w działalności szkoły lub placówki.
3. W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, dyrektor szkoły lub placówki wszczególności obserwuje prowadzone przez nauczycieli zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej szkoły lub placówki.
§ 21. 1. Dyrektor szkoły lub placówki publicznej opracowuje na każdy rok szkolny plannadzoru pedagogicznego, który przedstawia radzie pedagogicznej w terminie do dnia 15września roku szkolnego, którego dotyczy plan.
2. Plan nadzoru, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:1) cele, przedmiot ewaluacji wewnętrznej oraz jej harmonogram;
2) tematykę i terminy przeprowadzania kontroli przestrzegania przez nauczycieli przepisówprawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innejdziałalności statutowej szkół i placówek;
3) tematykę szkoleń i narad dla nauczycieli.
Zapisy rozporządzenia nie narzucają wzorów dokumentacji związanej z nadzorem pedagogicznym sprawowanym przez dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły określa w planie nadzoru najważniejsze zadania na bieżący rok szkolny, dlatego dostosowuje do planu i wybranych zadań pozostałe dokumenty oraz ich treści. Proponuję prześledzić nasze strony Portalu, pod kątem wzorów arkuszy, które można zmodyfikować na potrzeby szkoły. Dyrektor obserwację zajęć prowadzonych przez nauczyciela w innym miejscu niż siedziba szkoły może prowadzić na takiej same zasadzie, jak inne zajęcia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeśli w placówce nie ma związków zawodowych, trzeba opiniować arkusz organizacyjny?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jaką podstawę prawną należy zastosować przy podejmowaniu uchwały Rady Pedagogicznej dotyczącej opiniowania arkusza organizacyjnego szkoły na rok szkolny 2017/18. Czy zapisy Ustawy o systemie oświaty czy Prawa Oświatowego. Uchwała podejmowana jest w kwietniu 2017r., a ustawa Prawo Oświatowe wchodzi w życie z dniem 1 września 2017. , lecz art. 307 przepisów wprowadzających prawo oświatowe mówi, że w sprawach dotyczących organizacji roku 2017/18 należy uwzględniać przepisy Prawa Oświatowego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel musi odrobić godzinę "karcianą", która się nie odbyła z powodu wycieczki klasowej?
- Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania związane z Placówką Kształcenia Ustawicznego. Czy uczestnik kursu musi być rozliczany z obecności na zajęciach? Czy wystarczy, że zgłosi się i zda końcowy egzamin sprawdzający? Czy sprawę frekwencji na zajęciach regulują konkretne przepisy? Czy forma egzaminowania jest dowolna? Czy kurs np. opiekunka dziecięca może być prowadzony w 100% e-learningowo (często spotyka się takie oferty). Czy jedynie wybrane moduły? Proszę o wskazanie przepisów regulujących te kwestie. Czy tego rodzaju kursy może prowadzić tylko placówka kształcenia ustawicznego, jako placówka edukacyjna czy również firma szkoleniowa (zwykła działalność gospodarcza)? Jakie przepisy to regulują?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jakie sprawozdania powinien przygotować nauczyciel oraz dyrektor po I semestrze jeśli chodzi o przedszkole?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe