Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wieloletni nauczyciel w swojej teczce aktowej posiada dużą ilość dokumentów nie ma miejsca na wpięcie nowych. Jak należy postępować w takim przypadku -założyć nową teczkę czy istnieją wytyczne, akty prawne regulujące takie sytuacje?
Aktem prawnym regulującym kwestię prowadzenia akt osobowych pracowników jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.
Według powyższego rozporządzenia pracodawca zakłada i prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika akta osobowe, które składają się z 3 części (A, B, C). Przepisy nie przewidują sytuacji, w której akta mogłyby być dzielone na kilka teczek. Skoro zatem akta osobowe mają zawierać dokumentację pracowniczą w poszczególnych trzech częściach, to w przypadku zbyt dużej ilości dokumentów, które nie mieszczą się w teczce należy założyć większą teczkę. Może to być np. segregator opisany jako akta osobowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła Podstawowa w miejscowości x w gminie x prowadzi oddział przedszkolny w godz. 7.00-16.00, który znajduje się w innej miejscowości ale w tej samej gminie. Po 2-ch miesiącach okazało się, że dzieci przebywają w placówce od godz. 7.00-13.00. Moje pytanie brzmi: czy nauczyciele pracujący w tym oddziale mogą być przeniesieni do pracy w macierzystej szkole (na świetlicę)? Nauczyciele pracują tam na zmiany jeden od 7.00-12.00, a drugi od 12.00-16.00, żeby zrealizować efektywnie tygodniowy wymiar pracy. Proszę o wykładnię prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poprzedni dyrektor, zawarł z księgową ustną umowę na prowadzenie finansów Rady Rodziców. Księgowa co miesiąc przelewa sobie z konta Rady Rodziców ok. 420 zł. Okazało się, że obecni członkowie RR nic o tym nie wiedzą. Nadmieniam, że RR nie jest organem mocno angażującym się w życie szkoły i w zasadzie teraz to z mojej inicjatywy próbuję nadać jej funkcjonowaniu jakąś "normalność". Czy mogę po prosty zakazać księgowej przelewania sobie comiesięcznej wypłaty i czy w ogóle RR może uchwalić opłatę za prowadzenie jej finansów? Proszę także o podanie aktów prawnych regulujących funkcjonowanie RR, oprócz Ustawy o systemie oświaty.
- Czy dodatek uzupełniający dla nauczyciela za 2015r. należy się nauczycielowi: - zatrudnionemu od 1 września 2014 do 30.06.2015 na 6/18 etatu, - nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie, który od 7 września 2015 do 31 stycznia 2016 przebywał na urlopie bezpłatnym. Wątpliwość powstała na wskutek posiadania wykładni, która mówi, że nie wypłaca się dodatku, jeżeli nauczyciel nie był zatrudniony w dniu 31.12.2015.
- Z uwagi na mniejszą liczbę potencjalnych uczniów w zespole szkół przewidywana jest reorganizacja szkoły. W szkole będzie brakować godzin dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Jaka będzie przysługiwać odprawa ( 3 czy 6 miesięczna) nauczycielowi uczącemu przedmiotów zawodowych- teoretycznych i który jednocześnie ma uprawnienia do matematyki, ale jej obecnie nie uczy. Nauczyciel nabył prawa emerytalne już wcześniej. W planie na przyszły rok dla zawodowców będzie duża liczba godzin ponadwymiarowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w umowie o pracę na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym mogę zamieścić zapis zatrudnienia na stanowisku nauczyciela o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć ( zajęcia świetlicowe i dydaktyczne) w wymiarze 1/2 etatu? Czy muszę określić również pensum tj. 5/18 i 6/26?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe