Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Dyrektor nie jest uprawniony do zawieszenia zajęć w czasie strajku nauczycieli, nie może więc odmówić uczniom wstępu do szkoły, ponieważ ma obowiązek organizacji...

PORADA PRAWNA

18 marca 2019 Prawo oświatowe

W związku z groźbą strajku mam kilka pytań. Czy dyrektor ma prawo nie wpuścić uczniów do szkoły? Czy w szkole od 8.00 do 16.00 przebywa tylko komitet strajkowy czy wszyscy strajkujący? Czy nauczyciel strajkujący od 8 kwietnia ma prawo przerwać strajk w dowolnym terminie (np. po dwóch dniach)? Czy nauczyciele niepełnozatrudnieni, którzy przystąpili do strajku strajkują tyle godzin ile w danym dniu mają w szkole? Czy w dniach 18,19 kwietnia (czwartek, piątek- są to dni wolne dla ucznia) nauczyciele też powinni strajkować?

 Dyrektor nie jest uprawniony do zawieszenia zajęć w czasie strajku nauczycieli, nie może więc odmówić uczniom wstępu do szkoły, ponieważ ma obowiązek organizacji doraźnych zastępstw, w tym poprowadzenia zajęć edukacyjnych lub opiekuńczych w sposób uzgodniony z organem prowadzącym - § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.), art. 35 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Tak postępując dyrektor będący nauczycielem naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną - art. 6 pkt 1 KN.
Żadna z osób biorących udział w strajku nie ma obowiązku przebywania w zakładzie pracy, ponieważ takiego wymogu nie nakłada na nią żaden przepis ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, Dz.U. z 2019 r., poz. 174. Prawo do udziału w strajku jest dobrowolne, a więc każdy strajkujący pracownik (zarówno pełnoetatowy, jak i niepełnoetatowy) samodzielnie decyduje, w jakim momencie przyłączy się do strajku lub zrezygnuje z udziału w nim, a więc może brać udział w całym strajku, w niektóre dni strajku lub przez części dni strajku, bez względu na okoliczność, czy w danym dniu uczniowie mają zajęcia dydaktyczne, czy też nie – art. 18 ww. ustawy.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT