Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z dłuższą nieobecnością logopedy, za zgodą organu prowadzącego przydzieliłam drugiemu nauczycielowi - logopedzie 13 godzin ponadwymiarowych. Zdaję sobie sprawę, że jest to niezgodne z przepisami, ale nie mogłam znaleźć specjalisty w środku roku szkolnego, a nie chciałam dzieciom przerwać terapii. Proszę mi powiedzieć jakie konsekwencje mogą mi grozić? Poszukiwałam nauczyciela poprzez stronę KO oraz w okolicznych szkołach.Jaki wybór byłby słuszny: brak zajęć, czy złamanie przepisu dotyczącego liczby godzin ponadwymiarowych?
Przydzielenie nauczycielowi nawet za jego zgodą godzin ponadwymiarowych ponad ½ pensum stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, polegające na naruszeniu czasu pracy nauczyciela, co w przypadku ewentualnej kontroli PIP jest zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, art. 281 pkt 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Do decyzji dyrektora należy więc wybór zapewnienia zajęć dzieciom albo naruszenie regulacji o czasie pracy nauczyciela i poniesienie ewentualnych konsekwencji za popełnienie wykroczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wpisywać oceny cząstkowe do dzienników w klasach I-III w myśl nowego rozporządzenia (ocena opisowa) na co rubryki w dzienniku.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pełnoletnia uczennica wystosowała list do dyrektora szkoły (prywatne dzienne liceum dla młodzież) z informacją, że nie zgadza się na informowanie rodziców o wynikach nauki. Szkoła jest płatna - czesne opłacają rodzice. Czy szkoła ma obowiązek spełnić życzenie uczennicy? Dyrektor szkoły nie zgadza się z twierdzeniem uczennicy
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor gimnazjum publicznego może przyjąć do I klasy ucznia, który ukończył szkołę podstawową specjalną?(uczeń należy do obwodu szkoły)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W połowie lutego zgłosiła się do naszej szkoły, rodzina z Ukrainy z Doniecka, z trójką dzieci. W związku z sytuacją na Ukrainie dzieci od września nie uczęszczały regularnie do szkoły. Rodzina jest też po bardzo traumatycznych przeżyciach w związku z ucieczką z miejsca zamieszkania. Rodzice nie posiadali dokumentów ukończenia poszczególnych klas dzieci. Po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej oraz testów z zakresu matematyki i języka angielskiego, uczniowie zostali przyjęci do klas odpowiednio: klasa 2 - Sierhij (9 lat), klasa3 - Beniamin (11lat), klasa5 - Yelisei (13lat). W ciągu 2 miesięcy, kiedy chłopcy są u nas w szkole, widzimy, że zrobili ogromne postępy w nauce, szczególnie Beniamin i Yelisei. Zaczęli przypominać sobie treści, które były realizowane w szkole na Ukrainie. Uczęszczają na zajęcia wyrównawcze oraz na dodatkowe lekcje języka polskiego. Rodzice chłopców zwrócili się do mnie z prośbą o możliwość przeniesienia/promocji dwóch starszych synów do klas programowo wyższych. Na Ukrainie ukończyli odpowiednio klasy Sierhij - klasa 2, Beniamin - klasa 4, Yelisei - klasa 6. W związku z tym, zwracam się z zapytaniem, czy w tej wyjątkowej sytuacji, istnieje taka możliwość, aby w trakcie roku szkolnego, np. zorganizować egzaminy klasyfikacyjne, na podstawie których uczniowie ci mogliby przejść do klasy programowo wyższej. Jeśli nie to czy istnieje jakakolwiek inna możliwość, aby rozwiązać tą sytuację.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń klasy VI ma przydzieloną ścieżkę zajęć indywidualnych:
- 2godziny języka polskiego, - 2 godziny matematyki, - 1 godzina języka angielskiego, - 1 godzina biologii - 1 godzina historii. Mama ucznia przyniosła opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej na następny rok szkolny i wnioskuje o zwiększenie liczby godzin. Czy dyrektor może przychylić się do wniosku rodzica i przydzielić łącznie 10 godzin zajęć indywidualnych? Decyzję popierają obserwacje i oceny nauczycieli realizujących ścieżkę z uczniem. Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe