Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W wieku 52 lat zmarł mój pracownik zatrudniony jako konserwator. Żonie została wypłacona 3 miesięczna odprawa pośmiertna, ponieważ jedyny syn zmarłego ukończył 19 lat i nie uczył się. Dwa tygodnie po śmierci ojca, syn podjął naukę. W związku z powyższym czy należy wypłacić 6-miesięczną odprawę pośmiertną żonie zmarłego?
Odprawa pośmiertna przysługuje dzieciom, które spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS, tj.:
art. 68 ust. 1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
1) do ukończenia 16 lat;
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którymmowa w pkt 1 lub 2.
ust. 2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Aby wypłacić odprawę pośmiertną, pracodawca musi ustalić krąg osób do niej uprawnionych. Skoro w chwili ustalania tych faktów pełnoletni syn zmarłego pracownika nie kontynuował nauki, nie był osobą uprawnioną do otrzymania odprawy. Nie widzę zatem podstaw do wypłacania zwiększonej odprawy, tym bardziej zonie zmarłego. Jeśliby uznać, ze syn spełniał w/w warunki, to połowa odprawy powinna być wypłacona jemu, a nie żonie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące opieki nad dzieckiem zdrowym. Co w przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasy pracy i nauczyciela dla którego nie jesteśmy głównym miejscem pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach i posiada dwie odrębne umowy o pracę. W 2017 roku wykorzystał 2 dni urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem z art 188 Kp w jednej szkole. Czy może w 2017 roku ubiegać się o 2 dni urlopu z art 188 Kp w drugiej szkole? Obie szkoły mieszczą się w jednym budynku i mają wspólne akta. Czy nauczyciel powinien złożyć oświadczenie, że w jednej szkole już wykorzystał urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
- Czy w placówce niepublicznej (OREW) jest obowiązek żądania od kandydata na stanowisko merytoryczne (np.terapeuta prowadzący zajęcia w ramach obowiązku szkolnego, logopeda,rehabilitant ) dostarczenia zaświadczenia o niekaralności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego zatrudniony 12/18 etatu (11 godzin języka angielskiego i jedna godzina wychowawcza) przebywa od 15 września na zwolnieniach lekarskich (dwutygodniowe zwolnienia trwające do chwili obecnej). Zapowiada się, że sytuacja będzie trwała nadal. W chwili obecnej godziny języka angielskiego jako zastępstwa przydzielono innym nauczycielom pracującym w szkole. Godzinę wychowawczą przydzielono wicedyrektorowi. Czy w tym przypadku należy się wicedyrektorowi dodatek funkcyjny za wychowawstwo? Czy prawnym jest odebranie dodatku za wychowawstwo nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu? Dodatek za wychowawstwo jest dodatkiem stałym wypłacanym miesięcznie, a zwolnienia są nie dłuższe niż dwa tygodnie.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe