Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W trakcie roku szkolnego z nauczycielem z długim okresem zatrudnienia rozwiązano stosunek pracy za porozumieniem stron. W obecnym roku dyrektor zatrudnił również nauczyciela na zastępstwo na okres 3 miesięcy. Czy w jednym i drugim przypadku należy wypłacić nauczycielowi świadczenie urlopowe z ZFŚS?
Tak. Obaj nauczyciele nabyli prawo do świadczenia urlopowego. Świadczenie urlopowe wypłaca się bowiem zawsze proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku szkolnym.Świadczenie urlopowe należy wypłacić do 31 sierpnia każdego roku
Zasady przyznawania świadczenia urlopowego nauczycielom zostały uregulowane w art. 53 Karty Nauczyciela oraz w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela wynika, że świadczenie urlopowe jest wypłacane obligatoryjnie każdemu nauczycielowi w terminie do końca sierpnia każdego roku.
Wysokość świadczenia urlopowego nalicza się na podstawie wymiaru pracy i okresu zatrudnienia
Świadczenie urlopowe jest wypłacane w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Sposób rozwiązania stosunku pracy nie wpływa na uprawnienie do świadczenia urlopowego
Sposób rozwiązania umowy o pracę pozostaje bez znaczenia prawnego. Dla wypłaty świadczenia urlopowego nie ma znaczenia, czy umowa o pracę rozwiązała się na mocy porozumienia stron czy też na skutek upływu czasu na jaki została zawarta. Nie ma też znaczenia, która ze stron stosunku pracy wypowiedziała ten stosunek.
Jak wyliczyć?
Zatem nauczyciel, z którym rozwiązano stosunek pracy w trakcie roku szkolnego nabędzie prawo do świadczenia urlopowego za okres od 1 września danego roku do dnia rozwiązania umowy o pracę. Świadczenie urlopowe wylicza się za każdy kolejny rok szkolny, w którym nauczyciel pozostawał w zatrudnieniu.Świadczenie urlopowe przysługuje nauczycielom pracującym na zastępstwo
Z kręgu uprawnionych do świadczenia urlopowego ustawodawca nie wyłączył również nauczycieli pracujących na zastępstwo.
Nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela mają prawo do świadczenia urlopowego w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia i okresu pozostawania w zatrudnieniu w danym roku szkolnym.
Jak wyliczyć?
Jeśli okres zatrudnienia nauczyciela jest krótszy niż rok szkolny, świadczenie urlopowe nauczyciela powinno zostać wypłacone proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę lub w akcie mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę, kiedy mogę rozwiązać umowę o pracę z n-lką religii. N-lka zatrudniona jest na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 7/18. W dniu 27 maja 2009r. n-lka, dopiero później dyrektor, otrzymała od księdza decyzję o cofnięciu misji kanonicznej ze skutkiem od 31 sierpnia 2009r. Dnia 28 maja n-lka nie pojawiła się w szkole, ponieważ mając 7 godzin pracowała 2 razy w tygodniu. Zatem 29 maja wysłałam pocztą rozwiązanie umowy o pracę. N-lka nie przyjęła poczty. Dokument wrócił do mnie 3 czerwca. Natomiast w dniu 1 czerwca otrzymałam od n-lki zwolnienie lekarskie od 29 maja. Radca prawny u którego byłam powiedział mi, że n-lka jest teraz chroniona, bo przebywa na zwolnieniu lekarskim, które miało trwać 1 miesiąc. Po miesiącu n-lka przyniosła kolejne zwolnienie, które mówiło już o ciąży. Zwolnienie było wykorzystane maksymalnie, po czym n-lka przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym do rozwiązania. Urodziła w kwietniu i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Proszę o poradę, kiedy mogę rozstać się z tą panią. Zaznaczę, że pani była i jest zatrudniona na cały etat w innej szkole i w innej miejscowości. Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej.
- W przepisach przejściowych- prawo oświatowe nie jest określony termin dostarczenia przez nauczyciela zgody na zatrudnienie w innej szkole. Czy ma to być okres sporządzania arkuszy organizacyjnych na nowy rok szkolny czy też inny okres?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o utwierdzenie mnie w przekonaniu, że nauczyciel czynny zawodowo nie musi posiadać dodatkowych uprawnień do bycia wychowawcą kolonijnym lub kierownikiem placówki wypoczynku dzieci i młodzieży. Oraz że nie potrzebuje takich uprawnień pochodzących z zewnętrznych kursów do tego, by zgodnie z prawem organizować i prowadzić wycieczki szkolne, zielone, białe szkoły itp.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel jest na urlopie na podratowanie zdrowia, to może uczyć w prywatnej szkole (o uprawnieniach szkoły publicznej) na umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pełniący społecznie funkcję zastępstwa dyrektora podczas jego nieobecności powinien mieć określony zakres obowiązków?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe