Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się, gdy po przyjęciu dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły liczba wolnych miejsc w szkole we wszystkich I klasach jest mniejsza niż...

PORADA PRAWNA

05 marca 2020 Prawo oświatowe

W szkole podstawowej prowadzona jest rekrutacja do kl.I zapisano dziecko z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazje (dziecięce porażenie). Do tej klasy dwójka rodziców chce zapisać dzieci z poza obwodu (jedno dziecko uczęszczało do oddziału przedszkolnego w szkole). Czy dyrektor może odmówić przyjęcia dzieci? Czy wójt może nakazać dyrektorowi przyjęcie dzieci? Czy rodzic powinien skierować wniosek do dyrektora, czy do wójta? Dzieci z innego obwodu mieszkają w tej samej gminie. Obecnie zapisano 20 uczniów.

Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się, gdy po przyjęciu dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły liczba wolnych miejsc w szkole we wszystkich I klasach jest mniejsza niż liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły (art. 133 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). W związku z tym rekrutacji nie prowadzi się, gdy liczba dzieci z obwodu i chętnych spoza obwodu nie przekracza liczby wolnych miejsc. Ponieważ w pytaniu wskazano, że w danej szkole jest prowadzona rekrutacja, odpowiedzi udzielono w odniesieniu do regulacji obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym. Odmowa przyjęcia dzieci spoza obwodu w toku rekrutacji należy do komisji rekrutacyjnej, a nie do dyrektora, co następuje w przypadku zakwalifikowania kandydata i złożenia wymaganych dokumentów ale nieuzyskania liczby punktów uprawniającej do przyjęcia do danej szkoły, zgodnie z art. 158 ust. 2 – 4 PO. Dyrektor nie jest więc uprawniony do odmówienia przyjęcia dzieci spoza obwodu w rekrutacji, jeśli rodzice nie wnieśli odwołania od negatywnego rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej lub gdy dzieci zostały przyjęte przez komisję rekrutacyjną (art. 158 ust. 9 PO). Ponadto rodzicom kandydatów przysługuje wybór szkoły, a nie klasy, zgodnie z art. 156 ust. 1 PO. Dziecku przyjętemu przez komisję rekrutacyjną nie można odmówić przyjęcia do szkoły przykładowo z tego względu, że dyrektor przydziela je do innej klasy niż chcieliby rodzice. Wniosek rekrutacyjny jest adresowany do dyrektora szkoły pierwszego wyboru, a nie do organu prowadzącego (art. 149 pkt 1 PO). Dziecko, które uczęszczało do oddziału przedszkolnego, należy przyjąć bez obowiązku brania przez nie udziału w rekrutacji tylko, jeśli oddział przedszkolny w tej szkole wskazał wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub gdy dziecko zamieszkuje w obwodzie tej szkoły podstawowej, na podstawie art. 130 ust. 2 i 6 PO. W przeciwnym razie dziecko bierze udział w postępowaniu rekrutacyjnym. Organ prowadzący nie ingeruje bezpośrednio w postępowanie rekrutacyjne, ale może zwrócić dyrektorowi uwagę na konieczność przyjęcia do szkoły dzieci uprawnionych na podstawie konkretnych przepisów, np. zamieszkałych w obwodzie szkoły i tych, które na podstawie wskazania tego organu uczęszczały do oddziału przedszkolnego. Ponadto organ prowadzący może informować rodziców, że w danej szkole po zakończonej rekrutacji nadal są wolne miejsca, na które szkoła ma obowiązek przeprowadzić uzupełniające postępowanie rekrutacyjne zgodnie z art. 161 ust. 1 PO; kandydaci, którzy uzyskają wymaganą liczbę punktów muszą do niej zostać przyjęci tak samo, jak w podstawowej rekrutacji. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT