Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Skoro dana osoba jest „uczennicą” danej szkoły, oznacza to, że została do niej przyjęta, a więc realizuje w niej obowiązek szkolny, który generalnie trwa do...

PORADA PRAWNA

13 października 2021 Nadzór pedagogiczny

W szkole podstawowej mamy uczennicę z orzeczeniem o niepełnosprawności (symbol 01-U 10-N, ważne do 11.07.2025 r.) i orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim (ważne do 2023/2024). Przez jaki okres szkoła ma mieć pod opieką tę uczennicę i jakie zajęcia ma obowiązek organizować? Uczennica jest całkowicie niepełnosprawna ruchowo (leżąca).

Skoro dana osoba jest „uczennicą” danej szkoły, oznacza to, że została do niej przyjęta, a więc realizuje w niej obowiązek szkolny, który generalnie trwa do ukończenia VIII klasy. Nie wiadomo natomiast, czy uczennica posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (nie jest nim orzeczenie o niepełnosprawności), a więc nie można stwierdzić, czy szkoła powinna ją objąć kształceniem specjalnym; okres kształcenia wymienia dane orzeczenie oraz może ono zostać uzyskane ponownie. W razie posiadania takiego orzeczenia uczennica może skorzystać z wydłużenia nauki: pierwszego etapu edukacyjnego (3 klasy) o 1 rok oraz drugiego etapu edukacyjnego (5 lat) o 2 lata, na zasadach określonych w § 5 ust. 1 pkt 1 i § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2019 r., poz. 639 ze zm.). Ponadto w razie legitymowania się orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, zgodnie z § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1309), kształcenie uczniów niepełnosprawnych może być prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 20. rok życia – w przypadku szkoły podstawowej.

Innym orzeczeniem jest orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjnych, a ich realizacja przez szkołę podstawową nie następuje na skutek przyjęcia do szkoły w charakterze ucznia. Na jego podstawie uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych może brać w nich udział w okresie wskazanym w orzeczeniu. Treść orzeczenia w tym zakresie jest nieznana oraz orzeczenie może być wydawane na kolejne okresy, gdy uczennica będzie posiadała kolejne orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu głębokim. Z takich zajęć osoba z ww. niepełnosprawnością może korzystać nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy 25 lat (§ 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, Dz. U. z 2013 r., poz. 529). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT