Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole podstawowej funkcjonuje oddział przedszkolny 6-latków i oddział 5,4,3- latków. Jak powinien wyglądać zapis w statucie dotyczący oddziałów oraz jak powinni korzystać z urlopów wypoczynkowych nauczyciele? Czy jest to dla nauczyciela placówka feryjna czy nie? Proszę o podstawę prawną.
Wśród postanowień dotyczących organizacji oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej powinny figurować zapisy o tworzeniu odrębnych oddziałów dla dzieci w wieku 6 lat oraz oddziałów dla dzieci w wieku 3 - 5 lat, zgodnie z art. 102 ust. 2 w zw. z ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. Nauczyciele oddziałów przedszkolnych są pracownikami placówki nieferyjnej - § 12 ust. 1 w zw. z § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502); wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 marca 2016 r., I OSK 2515/15. W związku z tym przysługuje im urlop w wymiarze 35 dni roboczych w roku kalendarzowym, jeśli są zatrudnieni przez cały rok kalendarzowy na pełen etat (art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który nie jest zatrudniony w szkole organizującej wycieczkę, może pełnić rolę opiekuna wycieczki? Chociaż pracuje w innej placówce, zgodził się na prośbę swojego kolegi, odpowiedzialnego za organizację wyjazdu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w statucie Przedszkola Niepublicznego można umieścić zapis: Dyrektorem Przedszkola jest Organ Prowadzący? Nasze przedszkole jest małe i nie zatrudniamy dyrektora, wszystkie obowiązki dyrektora sprawuje organ prowadzący. Czy w przyszłości jak bym jednak chciała zatrudnić osobę na stanowisko dyrektora to trzeba w statucie dodatkowo coś zapisać? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w szkole 17 lat. Nie miał dokonywanej oceny pracy, tylko do awansu ocenę dorobku zawodowego. Za jaki okres należy dokonać oceny? Wniosek został złożony w październiku 2019 r.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole niepubliczne pracujące 10 godzin dziennie ma obowiązek organizowania śniadania dla dzieci tylko od cateringu? Czy Rodzic ma prawo zrezygnować ze śniadania z cateringu i dawać je dziecku indywidualnie do śniadaniówki? Czy sanepid ma prawo nakazać przedszkolu dostarczanie śniadania tylko i wyłącznie poprzez firmę cateringową? Jakie rozporządzenie by to nakazywało?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej możemy zajęcia z WDŻ realizować tylko np. w 5 i 8 klasie, jeśli godzinowo będzie się zgadzać? Czyli np. przez cały rok i wciągu 1 roku realizować 2 lata? W związku z napiętą siatką godzin?
Proszę o odpowiedź. Dziękuję serdecznie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe