Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole mamy ewaluację zewnętrzną, czy wizytator może wejść na lekcję do nauczyciela bez wcześniejszego umówienia się z nim?
Podczas trwającej ewaluacji zespół lub osoba wyznaczena do przeprowadzenia ewaluacji zewnętrznej w szkole lub placówce: 1) uzgadniają z dyrektorem szkoły lub placówki przebieg ewaluacji i podejmowane w jej ramach czynności; 2) uzyskują od dyrektora szkoły lub placówki informacje o pracy szkoły lub placówki; 3) dokumentują czynności ewaluacji. Osoby uczestniczące w ewaluacji zewnętrznej, w tym nauczyciele, uczniowie, wychowankowie i ich rodzice oraz przedstawiciele organizacji i instytucji współpracujących ze szkołą, są wybierane przez zespół lub osobę wyznaczonych do przeprowadzenia tej ewaluacji w szkole. Rozporządzenie nie zawiera szczegółów, ale powyższe treści oznaczają, że osoby przeprowadzające ewaluację zewnętrzną: 1) uzgadniają jej przebieg i czynności z dyrektorem, nie z nauczycielem ,2) wyznaczają nauczycieli, uczniów, rodziców do udziału w ewaluacji. Zatem osoba przeprowadzająca ewaluację zewnętrzną uzgadnia z dyrektorem: osoby biorące w niej udział, terminy i czynności.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego z dnia 7 października 2009 r. (ze zm.), w szczególności § 8a.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła ma obowiązek organizować zajęcia gimnastyki korekcyjnej? Jaka jest podstawa prawna takiego obowiązku, jeśli on istnieje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nie wiem, jak rozwiązać sprawę nauczyciela w-fu, otóż do tej pory szkoła moja była jego podstawowym zakładem pracy, chociaż nie miał pełnego etatu, dodatkowo pracował również w innej szkole, która należy do innej gminy. Byłoby wszystko w porządku, gdybym nie dowiedziała się, że ten nauczyciel został wicedyrektorem w drugiej szkole. Wiadomo, że obowiązki wicedyrektora musi wypełniać skrupulatnie. Obawiam się, że zaniedba swoje obowiązki w macierzystej szkole (wyjazdy na zawody, udział w życiu szkoły, naradach itd). Czy jest jakaś regulacja prawna lub interpretacja, która podpowie mi jak mam postąpić jako dyrektor macierzystej szkoły nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można oddelegować nauczyciela oddziału przedszkolnego do pracy w innym przedszkolu na terenie gminy w czasie wakacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w zakresie działań związków na terenie szkoły, jedne z nich zwraca się do Dyrektora szkoły o następującą rzecz: „W przesłanym do Zarządu Oddziału (nazw związków zawodowych) w planie doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2020 rok zaplanowano kwotę 3.000 złotych na szkolenie rad pedagogicznych natomiast w sprawozdaniu z wykonania planu za 2020 rok kwota ta wzrosła do 12.700. W związku z tym prosimy o przedstawienie szczegółowego rozliczenia tak wysokiej kwoty. Interesuje nas również na jakie materiały szkoleniowe i informacyjne została wydana kwota 1499,98 i jakie wydatki planuje Pani w tym paragrafie zwiększając kwotę do 6874 złotych na 2021 rok”. W odniesieniu do jakiej podstawy prawnej może podjąć takie działania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę adoptować pomieszczenia przyszkolne tj. mieszkania służbowe na oddział przedszkolny? Proszę o przepisy prawne.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe