Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W obecnej placówce jestem dyrektorem od 10 lat. W sierpniu kończy mi się kadencja i musiałabym stawać do konkursu. Ponieważ kończę w grudniu 60 lat, poprosiłam starostę o przedłużenie (kadencji? Brak słowa w pytaniu) o rok, żebym mogła odejść na zasłużoną emeryturę po 41 latach pracy w oświacie. Do dzisiaj nie dał mi odpowiedzi. Co najlepiej zrobić w przypadku, jeśli nie zostanę powołana na kolejny rok, żeby móc w grudniu lub w styczniu odejść na emeryturę? W mojej szkole nie ma dla mnie etatu nauczyciela (6/18). Czy mogę odmówić uzupełnienia etatu w innej szkole? Jeżeli dostanę wypowiedzenie, to jaka odprawa mi się należy?
W pytaniu brak informacji w jaki sposób osoba pytająca umieściła siebie w arkuszu organizacji szkoły na rok szkolny 2023/2024.
Na dzień tworzenia odpowiedzi brak możliwości prawnych tzw. przedłużenia kadencji dyrektora. W przypadku przedstawionym w pytaniu powinien odbyć się konkurs na stanowisko dyrektora szkoły.
Hipotetyczna sytuacja - jeżeli, zgodnie z art. 63 ust. 12 i 13 ustawy z 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.), do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoni się kandydata to starosta może powierzyć to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi – do czasu powierzenia stanowiska dyrektora starosta może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy (ale do grudnia 2023 r. lub stycznia 2024 r. mogłoby to nastąpić).
W przypadku braku etatu dla byłego dyrektora od 1 września 2023 r. może na podstawie art. 20 ust. 1 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) dojść do rozwiązania stosunku pracy lub, na wniosek nauczyciela, przeniesienia go w stan nieczynny.
Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy KN nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w wyżej wymienionym artykule, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy KN starosta może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wydłużona ochrona przedemerytalna po zmianach powszechnego wieku emerytalnego
Inne Przeczytaj odpowiedź
- prosze o zarządzenie w sprawie ogłoszonego naboru na nowy rok szkolny
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zdarzenie w szkole jest wypadkiem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS w szkole jest zapis mówiący, że do Komisji powołuje się 3 przedstawicieli z nauczycieli, po 1 przedstawicielu administracji i obsługi oraz przedstawiciele związków zawodowych funkcjonujących w szkole. W grudniu kończy się 4 letnia kadencja i w okresie kadencji komisja poszerzyła się z 2 związkowców do 6 (każdy związek jest oddzielny z siedzibą po całej Polsce - czyli odrębne związki). Komisja liczy obecnie 11 osób, choć czynnych tj. działających tak naprawdę 7.Czy w komisji oprócz związkowców ponadto powinni być dalej przedstawiciele nauczycieli, administracji, obsługi? Dodam, że związkowcy to nauczyciele, a uważam, że obecna komisja jest za duża. Dodatkowo informuję, że w szkole pracuje razem z obsługą i administracją 123 osób.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Interesują mnie następujące dokumenty:
1. Program wychowawczo- profilaktyczny dla branżowej szkoły I stopnia;
2. Plan pracy szkoły- branżowa szkoła I stopnia;
3. Procedura monitorowania podstawy programowej- branżowa szkoła I stopnia
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe