Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W gminie powstało nowe przedszkole gminne. Czy jest możliwość przeniesienia od września 2024 r. grupy pięciolatków, uczęszczających od dwóch lat do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej na terenie gminy, ale w innej miejscowości? W budynku przedszkola są puste sale, szkoła ma przeładowane sale (grozi zmianowość). Jeśli tak, to czy rodzice tych dzieci muszą brać udział w rekrutacji do gminnego przedszkola, czy można przenieść całą grupę na podstawie oświadczenia rodziców?
W ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900) nie ma podstawy prawnej do przeniesienia oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej do nowo utworzonego przedszkola, zarówno w tej samej jak i w innej miejscowości. Organ prowadzący i dyrektor mają obowiązek zapewnienia dzieciom 5-letnim możliwości kontynuowania wychowania przedszkolnego w tym oddziale na podstawie deklaracji rodziców, o której mowa w art. 153 ust. 2 PO.
Gdyby się okazało, że na skutek złożenia deklaracji w oddziale przedszkolnym w szkole nie ma wolnych miejsc to do oddziału nie będzie prowadzona rekrutacja (art. 153 ust. 1 PO), a więc nie powinno dojść do sytuacji "przeładowanych sal" i "groźby zmianowości", skoro jednocześnie nie podano żadnej informacji o przynajmniej częściowej likwidacji placówki wychowania przedszkolnego.
W rekrutacji do nowego przedszkola powinny brać udział dzieci, które jeszcze nie zostały przyjęte do tego przedszkola, w tym rodzice tych dzieci z oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, którzy zdecydują się na branie udziału w naborze do nowej placówki wychowania przedszkolnego (art. 130 ust. 1, art. 159 PO). Dopiero po zakończeniu rekrutacji, o ile w nowym przedszkolu pozostaną wolne miejsca, dyrektor będzie mógł na nie przyjąć dzieci z oddziału przedszkolnego w szkole, o ile znajdą się chętni rodzice, którzy się będą o to ubiegali (art. 130 ust. 2 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W przypadku likwidacji przedszkola niepublicznego z dniem 31 sierpnia- czy rozwiązanie umowy najmu pomieszczeń na przedszkole możliwe jest z dniem 31 lipca? Czy w takim przypadku możliwe jest wykreślenie przedszkola z ewidencji placówek oświatowych z dniem 31 sierpnia? Czy możliwe jest zakończenie umów o pracę z nauczycielami z dniem 31 sierpnia? Wg umów z rodzicami o świadczenie usług przedszkolnych - miesiąc sierpień jest miesiącem wolnym, za który nie ponoszą opłat czesnego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór decyzji dotyczącej udzielenia pozwolenia na realizację obowiązku szkolnego poza szkołą dla ucznia klasy I szkoły podstawowej, oraz oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej, zobowiązanie rodziców do przystępowania w roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny poza szkołą do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jak powinien postąpić dyrektor jeśli nauczyciel do dziennika lekcyjnego wpisał numery PESEL uczniów? Jest to niezgodne z rozporządzeniem - co w takiej sytuacji należy zrobić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego. Rodzice ucznia w czerwcu 2020 r. otrzymali opinię w sprawie odroczenia rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Matka dostarczyła opinię do przedszkola integracyjnego, do którego dziecko uczęszcza od 4. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, ale nie dopełniła obowiązku złożenia wniosku o odroczenie w szkole. Szkoła poszukiwała ucznia, lecz przedszkole nie podało informacji o tym, że dziecko kontynuuje naukę w placówce. W styczniu 2021 r. dyrektor przedszkola skontaktował się ze szkołą, informując o posiadanej opinii. Zgodnie z prawem dyrektor szkoły może odroczyć realizację obowiązku szkolnego do 31 sierpnia w roku, w którym dziecko kończy 7 lat. Co można zrobić w przedstawionej sytuacji? Czy dyrektor szkoły powinien wydać decyzję o odroczeniu ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy godziny dyrektorskie przydzielone na zajęcia rozwijające zainteresowania np: j. angielskim wpisujemy do dziennika klasowego czy zakładamy oddzielny dziennik.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe