Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Nadzór pedagogiczny
Ewaluacja wewnętrzna
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
DOKUMENT DO SPRAWDZENIA
ZAMÓW DOKUMENT
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 1.10.2020 r. nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej, która została wypłacona w tym dniu. Od 1.09.2020 r. nauczycielowi przysługuje dodatek za klasy łączone, który został wypłacony w grudniu z wyrównaniem za wrzesień, październik, listopad i grudzień. Proszę o opinię, czy naszym obowiązkiem jest wyrównanie nagrody jubileuszowej o ten dodatek za klasy łączone, a jeżeli tak, to za które miesiące?
Jeżeli chodzi o nauczycieli, to ich prawo do nagrody jubileuszowej ukonstytuowane jest w art. 47 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.), który stanowi, że za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. Szczegółowe zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418). Paragraf 2 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Jeżeli w okresie zatrudnienia nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej, należy mu ją wypłacić.
Paragraf 3 ust. 3 ww. rozporządzenia stanowi, że przy ustalaniu podstawy nagrody jubileuszowej stosuje się przepisy dotyczące wypłaty ekwiwalentu za urlop. W związku z tym do naliczenia nagrody jubileuszowej należy przyjąć:
• stałe składniki wynagrodzenia, takie jak wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, dodatek stażowy, stałą premię regulaminową;
• zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc, takie jak dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w trzech miesiącach poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej;
• składniki za okresy dłuższe niż miesiąc, takie jak np. premie kwartalne itp.
Jeżeli chodzi o nauczycieli, pod uwagę bierze się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto, dodatek za uciążliwość pracy, jednorazowy dodatek uzupełniający oraz dodatek za klasy łączone.
Przy ustalaniu podstawy nagrody jubileuszowej dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości uwzględnia się wynagrodzenie z daty nabycia prawa do nagrody jubileuszowej lub daty jej wypłaty, jeśli jest to dla pracownika korzystniejsze.
Nauczyciel nabył prawo do nagrody 1 października. Jeżeli w tym dniu przysługiwał mu dodatek za klasy łączone, to należało go ująć przy obliczaniu wysokości nagrody jubileuszowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły może otrzymać urlop bezpłatny? Jeżeli tak to na jak długo?
- Czy ubezpieczenie OC nauczycieli jest obowiązkowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pisząc zarządzenie wprowadzające regulamin doboru pracowników pedagogicznych czy wystarczy podać podstawę prawną Art. 39 ust. 3 pkt. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z 2014 r. poz. 7 i 290 czy jeszcze dodatkowo należy podać:
Ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników? Jak jest poprawnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po urlopie dla poratowania zdrowia może przejść na świadczenie kompensacyjne? Kiedy powinien złożyć wypowiedzenie dyrektorowi? Ile jest czasu na przyznanie przez ZUS tego świadczenia. Wiem, że wniosek do ZUS n-el złożył na początku marca. Stanowi to dla mnie ważne zagadnienie, gdyż nie wiem, czy nauczycielowi mam planować godziny w projekcie arkusza organizacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy premia uznaniowa, przyznawana co miesiąc pracownikom obsługi w przedszkolu, powinna być wliczana do wynagrodzenia brutto, jako wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli do 2250,00 zł.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe