Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W czasie kontroli wydatkowania dotacji pracownik z urzędu gminy zarzucił mi, że liczba dzieci wykazana przeze mnie w m-cu lipcu i sierpniu jest mniejsza niż podałam w informacji. Uchwała nr XXXV/346/2014 Rady miejskiej w Dobrodzieniu mówi, że "w miesiącach lipiec i sierpień dotacja przekazywana jest szkołom zgodnie z liczbą uczniów wykazanych w czerwcu". Pracownik ma zastrzeżenia do tego, że nie ma tu ujętego przedszkola. Jak do tego się odnieść?
Mając na uwadze, że z treści umów z rodzicami wynika, że dzieci są uczniami przedszkola także w lipcu i sierpniu, dotacja na te dzieci się należy, jeśli nie zostały skreślone z listy przedszkolaków, ponieważ jej wysokość jest uzależniona od rzeczywistej liczby uczniów, co należy wskazać urzędowi gminy (art. 90 ust. 1a UoSO). Gmina określa tylko techniczny sposób rozliczania dotacji, nie może jej natomiast pozbawić osoby prowadzącej niepubliczne przedszkole. Zgodnie z § 4 ust. 1 i ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 1 ww. uchwały, dotacja jest przekazywana w 12 miesięcznych ratach w wysokości odpowiadającej faktycznej liczbie uczniów wskazanej w informacji składanej co miesiąc do dnia 10-go każdego miesiąca o liczbie przedszkolaków uczęszczających do jednostki. W przypadku braku aktualnej informacji o liczbie uczniów, kwota dotacji ustalana jest na podstawie ostatniej informacji o liczbie uczniów złożonej przez organ prowadzący. Wskazany przez pracownika urzędu gminu zapis § 5 ust. 5 uchwały rady gminy dotyczy tylko szkół, zaś przedszkoli – regulacje powołane powyżej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w Przedszkolu Samorządowym od 01.09.24 może być zatrudniony nauczyciel, który ukończył Studia magisterskie na kierunku Pedagogika w specjalności pedagogika kultury fizycznej i zdrowia posiada tytuł magistra oraz studia podyplomowe w zakresie Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczniowi urodzonemu w 2009r., który uczęszcza obecnie do klasy I i będzie kontynuował w przyszłym roku naukę w klasie I na wniosek rodzica, należy założyć arkusz ocen? Jeżeli tak to jaką notatkę należy wpisać w miejscu wyniki klasyfikacji rocznej? Uczeń ten zgodnie z przepisami nie podlega klasyfikacji i nie otrzymuje świadectwa. Czy nauczyciel powinien przekazać rodzicowi informacje o postępach dziecka (jak to mam miejsce w przypadku dzieci 5-6 letnich w przedszkolu) czy ma zakończyć rok bez żadnej informacji pisemnej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W moim niepublicznym przedszkolu dzieci z autyzmem mają prowadzoną terapię behawioralną w wymiarze 10-15 h w tygodniu. Czy zajęcia terapeutyczne powinnam rozbić na: •obowiązkowe zajęcia rewalidacyjne - i tu terapia behawioralna ; •zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej - zajęcia z logopedą, psychologiem? Terapię behawioralną również prowadzi logopedia. Jaka jest dokładnie różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami zajęć?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uczen z przedmiotu ma 2 oceny cząstkowe, ale nieobecności ucznia na zajęciach przekraczają 60%. Czy uczeń ma być nieklasyfikowany z tego przedmiotu? Jeśli tak, to czy uczeń musi zdawać egzamin klasyfikacyjny po I semestrze?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W jakim terminie należy uchwalić program wychowawczo-profilaktyczny oraz zmiany w statucie szkoły?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe