Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 180 (1) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2019, poz. 1040), w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni...

PORADA PRAWNA

13 stycznia 2020 Kadry

Urlop macierzyński. Na jakich warunkach należy się nauczycielce urlop macierzyński w przypadku utraty ciąży?

Zgodnie z art. 180 (1) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2019, poz. 1040), w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
Aby kobieta skorzystała z urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 tygodni z uwagi na martwy poród obligatoryjnie musi zostać sporządzony akt urodzenia i zgonu dziecka. Jeśli poronienie było tak wczesne, że nie mógł zostać sporządzony akt urodzenia i zgonu, do których potrzebne jest określenie płci dziecka, przysługuje wyłącznie prawo do korzystania ze świadczeń w razie choroby, tj. L4 i wynagrodzenia chorobowego, a po wyczerpaniu 33 dni wypłaty tegoż wynagrodzenia, zasiłku chorobowego. Należy pamiętać, że nawet w przypadku wczesnego poronienia istnieje możliwość ustalenia płci dziecka, poprzez zebranie złuszczonych komórek z macicy oraz utworzenie z nich bloku parafinowego, na podstawie którego ustalana jest płeć dziecka. W takim wypadku przysługują wszystkie uprawnienia opisane w niniejszej odpowiedzi w zakresie prawa do urlopu macierzyńskiego.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT