Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń jest nieobecny w szkole całe półrocze i posiada zwolnienie lekarskie lekarza psychiatry. Nieobecność będzie trwała do dnia 23 czerwca 2023 r. W dniu 19 czerwca 2023 r. w szkole odbędzie się posiedzenie rady pedagogicznej. Uczeń z wszystkich przedmiotów będzie nieklasyfikowany, ale ze względu na usprawiedliwioną nieobecność będzie miał prawo do egzaminów klasyfikacyjnych. Kiedy powinny odbyć się egzaminy klasyfikacyjne? Co zrobić w przypadku, gdy rodzic już wstępnie sygnalizuje, że uczeń na te egzaminy nie przyjdzie – mimo wszystko należy je zaplanować?
Na podstawie art. 44k ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 2230) uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja (w tym przypadku całe półrocze).
Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności zatem może zdawać egzaminy klasyfikacyjne.
Zgodnie z art. 44l cytowanej ustawy o systemie oświaty egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Terminy egzaminów klasyfikacyjnych uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpi do egzaminów klasyfikacyjnych w ustalonym terminie (a tak pewnie będzie), może przystąpić do nich w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Uczeń, który nie przystąpi do egzaminów klasyfikacyjnych w terminie dodatkowym nie otrzymuje ocen niedostatecznych, a jest nieklasyfikowany, co oznacza, że powtarza klasę.
Szkoła musi zaplanować egzaminy klasyfikacyjne dla wymienionego ucznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do I klasy będzie uczęszczać uczennica z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Jak mam zorganizować nauczanie w szkole ogólnodostępnej? Kto może prowadzić z uczennicą zajęcia (kwalifikacje)? Uczennica jest w trakcie badań w PPP.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w czasie rekolekcji wielkopostnych odmówił wzięcia udziału w wyjściu do kościoła, odmówił także opieki nad dziećmi w drodze na rekolekcje. Jak przepisy regulują daną kwestię?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze godzin przysługuje urlop dla poratowania zdrowia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytanie, czy aktualnie zwolnienie ucznia z wychowania fizycznego powinno się wydawać w drodze decyzji czy w innej formie? Proszę o wzór pisma, na podstawie którego dyrektor zwalnia ucznia z ww zajęć.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie najnowszego rozporządzenia na temat ramowych statutów szkół i przedszkoli. W trakcie kontroli kuratorium zarzucono statutowi gimnazjum niewłaściwą budowę, nie do końca zgodną z najnowszym rozporządzeniem.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe