Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt 7 w zw. z ust. 6 i 7 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 910 z późn. zm.) szkoła organizuje...

PORADA PRAWNA

27 października 2020 Prawo oświatowe

Rodzice uczennicy klasy VII nie posyłają jej na zajęcia z doradztwa zawodowego. Stoją na stanowisku, że skoro informacji o odbywaniu tych zajęć nie wpisuje się w arkuszu i na świadectwie, to traktują je jako nieobowiązkowe. W rozporządzeniu jest mowa, że szkoła odnotowuje obecność ucznia na zajęciach z doradztwa zawodowego. Nieobecności są usprawiedliwiane przez rodziców. Czy brak uczestnictwa ma wpływ na klasyfikację? Czy rzeczywiście w świetle prawa rodzic może wypisać ucznia z doradztwa?

Zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt 7 w zw. z ust. 6 i 7 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 910 z późn. zm.) szkoła organizuje dodatkowe zajęcia edukacyjne, m.in. z doradztwa zawodowego.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r., poz. 639) nakłada obowiązek realizacji tych zajęć w klasach VII i VIII szkoły podstawowej w wymiarze po 10 godzin minimum w każdej klasie oraz w liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia minimum 10 godzin w całym okresie nauczania.
Stosownie do art. 44a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1327) zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego nie są oceniane oraz nie wpisuje się ich do arkusza ocen i na świadectwo szkolne, gdyż ocenianiu podlegają obowiązkowe i dodatkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia religii lub etyki, zajęcia służące podtrzymywaniu poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej, a w szczególności nauka języka oraz własnej historii i kultury mniejszości narodowej lub etnicznej. Realizację zajęć z doradztwa zawodowego odnotowuje się w dzienniku lekcyjnym, wpisując jako obowiązkowe zajęcia edukacyjne stosownie do zapisu § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1646).
Z powyższych przepisów wynika, że nie ma czegoś takiego jak brak klasyfikacji z doradztwa zawodowego. Uczeń powinien w tych zajęciach uczestniczyć, ale jeżeli mimo upomnień tego nie robi, nie może ponieść żadnych negatywnych konsekwencji z tego tytułu.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT