Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ponieważ uczeń uzyskał dwa orzeczenia, przedszkole ma obowiązek realizowania obydwu orzeczeń (każdego odrębnie), nawet jeśli uczeń posiada w nich podobne zalecenia, gdy...

PORADA PRAWNA

22 września 2017 Prawo oświatowe

Rodzic wychowanka dostarczył dyrektorowi przedszkola w jednym czasie (22 września 2017r.) opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W treści opinii o wczesnym wspomaganiu i orzeczeniu występują te same zalecenia (podobna treść). 1. Czy jako dyrektor jestem zobowiązana do organizacji odrębnych zajęć? 2. W treści orzeczenia o kształceniu specjalnym nie ma wskazania o zatrudnianiu dodatkowego nauczyciela wspomagającego lub pomocy nauczyciela. Czy jestem do tego zobowiązana jako dyrektor?

Ponieważ uczeń uzyskał dwa orzeczenia, przedszkole ma obowiązek realizowania obydwu orzeczeń (każdego odrębnie), nawet jeśli uczeń posiada w nich podobne zalecenia, gdy przedszkole posiada warunki do prowadzenia WWRD (art. 127 ust. 1, 4 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59). Zajęcia należy realizować odrębnie, zgodnie z ich specyfiką: inaczej są realizowane zajęcia uwzględnione w IPET – przez nauczycieli i specjalistów indywidualnie z uczniem lub z grupą uczniów (§ 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r., poz. 1578), a inaczej zajęcia w ramach programu WWRD – indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną (§ 6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, Dz.U. z 2017 r., poz. 1635). Jeśli dziecko nie ma autyzmu lub niepełnosprawności sprzężonych, przedszkole ogólnodostępne z oddziałami ogólnodostępnymi nie ma obowiązku zatrudnienia nauczyciela wspomagającego lub pomocy nauczyciela (§ 7 ww. rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r.).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT