Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzic pełnoletniego ucznia zgłosił, że nie życzy sobie kontaktów ze szkołą. Uczeń w pełni się na to zgodził. Czy uczeń lub rodzic powinien złożyć pisemnie oświadczenie w tej sprawie?
To uczeń pełnoletni ma prawo zdecydować, czy chce, aby szkoła przekazywała jego rodzicom informacje o jego postępach w nauce i trudnościach oraz uzyskiwanych przez niego ocenach.
Kim w świetle prawa jest osoba pełnoletnia?
Zgodnie z art. 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.) dziecko pozostaje aż do pełnoletniości pod władzą rodzicielską. Natomiast w myśl art. 10 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.): „pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście”. Z chwilą uzyskania pełnoletniości nabywa się również pełną zdolność do czynności prawnych, jak wynika z art. 11 k.c.
Uczeń pełnoletni decyduje, czy szkoła ma przekazywać rodzicom informacje o przebiegu jego nauki
Z powyższych przepisów wynika, że to pełnoletni uczeń powinien wyrazić zgodę na kontakty rodziców ze szkołą, bądź nie zgłaszać w tej sprawie sprzeciwu. Z cytowanych przepisów k.r.o. wynika, że rodzice nie posiadają już władzy rodzicielskiej nad uczniem pełnoletnim.
Szkoła powinna ustalić, czy uczeń pełnoletni chce upoważnić rodziców
Rolą szkoły jest ustalenie, którzy pełnoletni uczniowie nadal życzą sobie informowania rodziców o ich wynikach w nauce i zachowaniu. Decyzję, w jakiej formie zostanie to uregulowane, podejmuje szkoła.
Tzw. dorośli uczniowie ponoszą pełną odpowiedzialność za wywiązywania się z obowiązków szkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na świadectwie szkolnym w przypadku, gdy decyzją rodziców uczeń nie uczęszczał na lekcje religii/ etyki wpisujemy: "nie uczęszczał" czy "zwolniony"?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy podczas wyjazdu na konkurs uczniów klas 1-3, nauczyciel może wykorzystać swój prywatny samochód jako środek transportu dla siebie i uczniów? Jeżeli taka możliwość istnieje, to jakie wymagania muszą być spełnione?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W niepublicznym przedszkolu w salach jest zamontowany monitoring wizyjny bez zapisu kopii. Każdy rodzic po wpisaniu hasła może oglądać swoje dziecko w kamerze internetowej. Czy jest wymagana zgoda na udostępnianie wizerunku dziecka w monitoringu wizyjnym? Czy pracownik też musi na piśmie wyrazić zgodę, czy wystarczy tylko informacja na tablicy ogłoszeń o istnieniu takiego monitoringu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli przedszkole nie realizuje WWR, a rodzic dostarczy opinię o WWR i opinię psychologiczno-pedagogiczną, to czy przedszkole jest zobowiązane do realizacji zaleceń z opinii PPP (przy dużej liczbie dzieci tylko z opiniami psychologiczno-pedagogiczno-logopedycznymi i niepełnym wymiarem etatów specjalistów) wiedząc, że dziecko jest zaopiekowane WWR w innej placówce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy z ZFŚS można organizować spotkania integracyjne dla wszystkich pracowników czynnych i emerytów, których całkowity koszt pokrywany jest z ZFŚS
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe