Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nie, ponieważ przepisy prawa oświatowego nie obligują dyrektora do kontrolowania działalności finansowej rady rodziców. W szkołach działają rady rodziców, które...

PORADA PRAWNA

17 października 2018 Inne

Rada Rodziców funkcjonująca w roku szkolnym 2017/2018 nie rozliczyla się z działalności finansowej względem zarządu obecnie powołanej Rady Rodziców. Czy dyrektor szkoły może wpłynąć na poprzednią radę rodziców, wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencję zgodnie z obowiązującym prawe? Czy jest to wewnętrzna sprawa Rady Rodziców A dyrektor nie posiada kompetencji i możliwości prawnych do rozwiązania problemu?

Nie, ponieważ przepisy prawa oświatowego nie obligują dyrektora do kontrolowania działalności finansowej rady rodziców. W szkołach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów.W skład rad rodziców wchodzą:1) w szkołach - po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;2) w placówkach - co najmniej 7 przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców wychowanków danej placówki;3) w szkołach artystycznych - przedstawiciele w liczbie określonej w statucie szkoły, wybrani w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danej szkoły.W wyborach tych jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:1) wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;2) szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad, o których mowa wyżej, oraz przedstawicieli rad oddziałowych, do rady rodziców szkoły.Rady rodziców mogą porozumiewać się ze sobą, ustalając zasady i zakres współpracy.Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.Do kompetencji rady rodziców należy:1) uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;2) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły;3) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły, program ten ustala dyrektor szkoły lub placówki w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.W szkołach, w których nie tworzy się rad rodziców, program wychowawczo-profilaktyczny szkoły, uchwala rada pedagogiczna.W szkołach publicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego lub przez osoby fizyczne oraz w szkołach i placówkach niepublicznych program wychowawczo-profilaktyczny szkoły, ustala organ wskazany w statucie szkoły.W celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa wyżej.Fundusze te mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców. Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę rodziców.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, w szczególności art. 83, art. 84 (Dz.U.2018.996 t.j. z dnia 2018.05.24).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT