Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy pracy nauczyciela w okresie przerwy świątecznej (Boże Narodzenie, Wielkanoc). W przypadku pojawiających się wielu interpretacji, jest również wiele sposobów realizacji przez nauczycieli tych dni. - czy przerwa świąteczna jest dniem wolnym od pracy dla nauczyciela? - jakie zadania może wykonywać nauczyciel w trakcie przerwy świątecznej? - czy w przypadku braku deklaracji rodziców o zapewnienie opieki dziecku nauczyciel powinien być w pracy? - czy nauczycielowi za okres przerwy świątecznej wypłaca się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Jeżeli tak, to kiedy? Jeżeli nie, to dlaczego?
Zgodnie z art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, na czas pracy nauczycieli składają się:
Przerwy świąteczne są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dla nauczycieli nie jest to czas wolny od pracy, ponieważ, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, jedynie okres ferii zimowych i wakacji jest okresem urlopu wypoczynkowego w szkołach feryjnych.
Dyrektor szkoły, jako pracodawca jest uprawniony do zorganizowania podczas przerwy świątecznej czasu pracy nauczycieli. Przede wszystkim, może więc zobowiązać nauczyciela do pracy opiekuńczej - jeżeli jest taka potrzeba. Może też odbyć się posiedzenie Rady Pedagogicznej, np. szkoleniowe; czas ten można przeznaczyć również np. na pracę nad dokumentacją szkolną, nad przygotowaniami do projektu edukacyjnego, itp. Dyrektor może też nie zobowiązywać nauczycieli do żadnych prac, jeżeli nie ma takiej potrzeby.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziękuje bardzo za odpowiedź, mam jeszcze pytanie.
Z nauczycielem pierwszą umowę w 2012r. podpisano na 9/18, a w roku
szkolnym 2016/2017 miała za zasadzie porozumienia zmniejszony wymiar
wymiar do 6/18. W jakiej wysokości wypłacamy odprawę czy z 9/18 czy z 6/18.
Z nauczycielem emerytem naszej szkoły błędnie podpisano umowę na dodatkowe godziny j.niemieckiego z organu prowadzonego (umowa została zawarta na czas niekreślony od 01.09.2012r. na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18, a powinna być na czas określony tj. na rok szkolny 2012/2013 itd w miarę przydziały godzin z organu prowadzącego). Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela ustnie 19.04.2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron (art 23 ust. 4 pkt 1 KN).Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia. Proszę o odpowiedź co możemy teraz zaproponować pracownikowi i jak naprawić tą sprawę (proszę o podstawę prawną)?
W szkole feryjnej rozwiązanie stosunku pracy na podstawie oświadczenia (wypowiedzenia) dyrektora jest niedopuszczalne w trakcie roku szkolnego, a jego doręczenie na podstawie art. 27 ust. 1 KN skutkowałoby rozwiązaniem stosunku pracy po upływie 3-miesięcznego wypowiedzenia dopiero w dniu 31 sierpnia 2018 r. W tej sytuacji nauczycielowi można zaproponować rozwiązanie stosunku za porozumieniem stron z przyczyn organizacyjnych (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN), zaś wskazanie w treści porozumienia jako przyczyny rozwiązania umowy o pracę braku godzin dydaktycznych, czyli przyczyny wyłącznie leżącej po stronie pracodawcy, będzie uprawniało nauczyciela do odprawy z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2016 r., poz. 1474, pod warunkiem że szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników. W takim przypadku odprawa będzie należna w wysokości uzależnionej od stażu nauczyciela w ramach wszystkich stosunków pracy, które dotychczas miał nawiązane z daną szkołą: jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat; trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat. W mniejszej szkole odprawa nie przysługuje i nie ma podstaw do jej wypłacenia, ani także „zadośćuczynienia” w innej formie. Jeśli nauczyciel nie zgodzi się na rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku szkolnego na podstawie porozumienia stron, pozostanie w zatrudnieniu, a szkoła będzie zobowiązana do wypłaty wynagrodzenia za przestój (art. 80 i art. 81 § 1 KP).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie. W Regulaminie Pracy mam zapis " wynagrodzenie za pracę płatne jest miesięcznie,wypłacane z dołu do 29 dnia każdego miesiąca - na koncie osobistym pracownika". Kontrola zarzuciła mi, że w regulaminie musi być zapis konkretnej daty, czyli "wynagrodzenie wypłacane jest np. 28 każdego miesiąca". Czy osoba kontrolująca miała rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Fundusz socjalny emerytowanych nauczycieli w przedszkolu. Proszę mi wyjaśnić jak naliczać fundusz socjalny dla emerytowanych nauczycieli na rok następny. I wariant - Pobierana emerytura x 12 miesięcy x 5% = ; II wariant - Pobierana emerytura (1 miesiąc) x 5 % =. Należy brać emeryturę netto czy brutto czy z dodatkiem pielęgnacyjnym ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w regulaminie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie fartucha roboczego dla nauczycieli: plastyki, bibliotekarza, fizyki, biologii, techniki, przyrody, pomoc nauczyciela, n-la przedszkola, oddziału przedszkolnego w ramach prowadzenia z dziećmi zajęć plastycznych ?. Czy wiedząc, że nauczyciele uczący w/w przedmiotów nie korzystają z fartucha można w regulaminie nie wykazywać tych stanowisk ?. Czy w regulaminie można zamieścić informację, że we wszystkich salach lekcyjnych ww. przedmiotów będzie znajdował się fartuch roboczy, który w razie potrzeby wykorzystania na danej lekcji nauczycielowi ma służyć ?. Czy nauczyciel, który na piśmie zrzeka się przydziału odzieży roboczej dyrektor po mimo pisma ma obowiązek zakupu dla niego np. tego fartucha?
- Zasiłek na zagospodarowanie. Proszę o pomoc w następującej kwestii: zatrudniliśmy na umowę na zastępstwo, na okres: od 02.10.2017 r. do 28.03.2018 r. (być może za zgodą organu prowadzącego umowa ulegnie przedłużeniu do końca zajęć dydaktycznych), na 0,28 etatu, nauczycielkę, która 31.08.2017 r. uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w szkole niepublicznej. Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić Pani zasiłek na zagospodarowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe