Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, na czas pracy nauczycieli składają się:1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub...

PORADA PRAWNA

12 kwietnia 2019 Kadry

Pytanie dotyczy pracy nauczyciela w okresie przerwy świątecznej (Boże Narodzenie, Wielkanoc). W przypadku pojawiających się wielu interpretacji, jest również wiele sposobów realizacji przez nauczycieli tych dni. - czy przerwa świąteczna jest dniem wolnym od pracy dla nauczyciela? - jakie zadania może wykonywać nauczyciel w trakcie przerwy świątecznej? - czy w przypadku braku deklaracji rodziców o zapewnienie opieki dziecku nauczyciel powinien być w pracy? - czy nauczycielowi za okres przerwy świątecznej wypłaca się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Jeżeli tak, to kiedy? Jeżeli nie, to dlaczego?

Zgodnie z art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, na czas pracy nauczycieli składają się:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (pensum)
2)  inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;

 

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

 Przerwy świąteczne są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dla nauczycieli nie jest to czas wolny od pracy, ponieważ, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, jedynie okres ferii zimowych i wakacji jest okresem urlopu wypoczynkowego w szkołach feryjnych. 

Dyrektor szkoły, jako pracodawca jest uprawniony do zorganizowania podczas przerwy świątecznej czasu pracy nauczycieli. Przede wszystkim, może więc zobowiązać nauczyciela do pracy opiekuńczej - jeżeli jest taka potrzeba. Może też odbyć się posiedzenie Rady Pedagogicznej, np. szkoleniowe; czas ten można przeznaczyć również np. na pracę nad dokumentacją szkolną, nad przygotowaniami do projektu edukacyjnego, itp. Dyrektor może też nie zobowiązywać nauczycieli do żadnych prac, jeżeli nie ma takiej potrzeby. 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT