Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy nauczycieli zatrudnionych w szkole prywatnej. W czerwcu nauczyciele wyjeżdżają na 3 dni (środa, czwartek, piątek) z dziećmi na Zieloną Szkołę, gdzie będą sprawowali opiekę nad dziećmi przez 24 godziny na dobę. Nauczyciele zatrudniani są według Kodeksu Pracy, czyli według KP mają pracować 40 godzin tygodniowo, nie dłużej jednak niż 8 godzin dziennie. Czy w zaistniałej sytuacji Pracodawca powinien przyznać nauczycielom wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych ? Czy Pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje wobec nauczyciela, jeśli ten nie wyrazi zgody na wyjazd?
W razie przekroczenia 8 godzin pracy dziennie, gdy nie ma możliwości zapewnienia uczniom należytej opieki w inny sposób, nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (art. 151 § 1 pkt 2 w zw. z art. 1511 § 1 pkt 2 KP). Udział w wycieczkach szkolnych jest zadaniem statutowym szkoły i należy do obowiązków służbowych służbowych związanych z realizacją zadań placówki, jednak każdy przypadek odmowy wyjazdu należy oceniać indywidualnie i należy rozważyć przyczyny podawane przez nauczyciela; odmowa wyjaśnienia lub podanie nieistotnych okoliczności świadczą o naruszeniu obowiązków pracowniczych, które może skutkować zwolnieniem nauczyciela za wypowiedzeniem, w skrajnych przypadkach dyscyplinarnie w trybie art. 52 KP lub mogą stanowić o naruszeniu podstawowego obowiązku opieki nad uczniami w związku z realizowaniem zadań szkoły (art. 6 pkt 1 KN), czy też skutkami finansowymi – np. pominięciem przy nagradzaniu. Inaczej należy ocenić sytuację nauczyciela, któremu na wyjazd nie pozwalają np. względy zdrowotne lub konieczność sprawowania opieki nad inną osobą – wówczas odmowa nie stanowi o naruszeniu obowiązków pracowniczych (art. 8 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w ramach swojego pensum, w myśl nowych przepisów prawa oświatowego, pedagog ma także realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
- Jestem dyrektorem gimnazjum. W sierpniu 2016r. wygrałam konkurs na to stanowisko. Teraz nasze gimnazjum ma być włączone do szkoły podstawowej. Rozumiem, że z mocy prawa mam stać się tam wicedyrektorem. Czy mój dodatek funkcyjny i motywacyjny itp. się zmieni? Które z przywilejów dyrektora zachowam?
- Jesteśmy szkołą Stowarzyszeniową zatrudniającą nauczycieli z KP. Do tej pory zatrudnialiśmy nauczycieli od września do kończ czerwca. Nowy Kodeks wprowadza przepisy, że trzecia umowa musi być umową zawartą na czas nieokreślony. Czy w naszym przypadku można w jakiś sposób ten przepis ominąć i zastosować inny? Czy można by było prosić o przygotowanie wzoru takiej umowy o prace.
- Dzień dobry. Zwracam się z zapytaniem, czy nauczyciel powracający z urlopu zdrowotnego musi mieć zapewniony cały etat, czy tyle, ile na nowy rok szkolny możemy zaproponować. Dotyczy np. n - la informatyki.Prosimy o podstawę prawną, bo organ JST mówi co innego, kadrowa jeszce podaje inne informacje. Dziękuję za poświecony czas.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawca jest ławnikiem w sądzie gdzie pobiera wynagrodzenie. Pytanie: Czy wychowawca powinien wykazać to wynagrodzenie jako dochód jeśli ubiega się o wypłatę świadczenia z ZFŚS ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe