Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Popełnienie przez nauczyciela czynu, o których mowa w pytaniu, o ile istnieje jego potwierdzenie w zgromadzonym materiale dowodowym (skany rozmów nauczyciela z uczniem, w tym...

PORADA PRAWNA

17 kwietnia 2018 Inne

Pytanie dotyczące problemów etyczno-moralnych. Dostałem od rodziców ucznia skany "rozmów" nauczyciela z uczniem (pełnoletnim) świadczące jednoznacznie o zachęcaniu do spotkania poza szkołą w "wiadomym celu". Do niczego nie doszło, ale rodzice przyszli z taką skargą. Nauczyciel dalej pisze wiadomości do ucznia. Póki co nie wie o tym, że uczeń poinformował mnie o swoim problemie. Czy jeśli doszło póki co jedynie (lub aż) do tego typu sytuacji to jak powinienem zachować się jako dyrektor. Czy są jakieś jasne wskazówki w takiej sytuacji. Ja jestem zdania, że należałoby zwolnić takiego nauczyciela, no ale czy mam ku temu podstawy prawne?

Popełnienie przez nauczyciela czynu, o których mowa w pytaniu, o ile istnieje jego potwierdzenie w zgromadzonym materiale dowodowym (skany rozmów nauczyciela z uczniem, w tym także pełnoletnim, notatka z rozmowy z rodzicami, notatka z rozmowy z uczniem, notatka rozmowy z nauczycielem) stanowi podstawę do skierowania wniosku do rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Postępowanie nauczyciela, które nosi znamiona czynu uchybiającego godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nauczyciel, który uchybił swoim czynem godności nauczyciela lub obowiązkom określonym w ww. przepisie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Sporządzenie wniosku w przedstawionej w pytaniu sytuacji jest konieczne, gdyż żaden przepis ustawy Karta Nauczyciela nie przyznaje dyrektorowi szkoły lub placówki kompetencji do zwolnienia nauczyciela z pracy w trybie dyscyplinarnym. Dyrektor, w trakcie wyjaśniania okoliczności zarzucanego nauczycielowi czynu i gromadzenia dokumentów, powinien umożliwić nauczycielowi wypowiedzenie się w sprawie. Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wraz z uzasadnieniem i zebranym materiałem w sprawie dyrektor szkoły lub placówki kieruje do rzecznika. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny, za zgodą organu, który go powołał, kieruje do komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego albo wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, jeśli postępowanie to nie potwierdzi popełnienia przez nauczyciela czynu uchybiającego godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, określonym w art.6 ustawy Karta Nauczyciela. Kary dyscyplinarne wymierza komisja dyscyplinarna.

Podstawa prawna:
1. Art.6 i art.75-85 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.1189 z późn.zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2016r. w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec nauczycieli oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego (Dz.U. z 2016r. poz.741).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT