Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Prowadzę Przedszkole Niepubliczne. Rozważam możliwość przejścia na Przedszkole Niepubliczne na prawach publicznego (tzw. przedszkole za złotówkę). Jakie zmiany z tym się wiążą?
Konieczne jest dokonanie zmian statutu (lub innych wewnętrznych regulacji) przedszkola oraz wprowadzenie w życie wymogów określonych w art. 90 ust. 1b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.):
1) spełnienie warunków określonych w art. 6 ust. 1 u.s.o., z tym że czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki nie może być krótszy niż czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony przez radę gminy dla publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę: realizacja programów wychowania przedszkolnego uwzględniających podstawę programową wychowania przedszkolnego; bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka w czasie ustalonym przez gminę, nie krótszym niż 5 godzin dziennie; przeprowadzanie rekrutacji w oparciu o zasadę powszechnej dostępności; zatrudnianie nauczycieli posiadających kwalifikacje;
2) pobieranie opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego nie wyższych niż opłaty ustalone przez radę gminy na podstawie art. 14 ust. 5 pkt 1 lit. a u.s.o. (maksymalna wysokość 1 zł),
3) prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i opieki ustaloną dla przedszkoli publicznych, czyli dziennika zajęć na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej na podstawie § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2014 r., poz. 1170),
4) zapewnienie liczby uczniów w oddziale przedszkolnym nieprzekraczającą maksymalnej liczby uczniów w oddziale przedszkola publicznego na poziomie 25 dzieci,
5) zapewnienie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
6) stosowanie zasad przyjmowania do publicznych przedszkoli, określonych w rozdziale 2a u.s.o.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór umowy zawieranej przez rodziców dzieci z dyrektorem przedszkola.Czy w umowie można wprowadzić zapis dotyczący stosowania kary umownej za przekroczenie czasu zadeklarowanego przez rodziców, oraz za pozostawienie dziecka w przedszkolu po godzinach jego otwarcia.Czy w ogóle można wymagać od rodziców zadeklarowania czasu pobytu dziecka w przedszkolu?
Z góry dziękuję za pomoc. bb
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi świetlicy można w ramach jego obowiązków zlecić dowożenie dzieci? Czy przypisanie tej czynności wymaga formy pisemnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę, ojciec dziecka zwrócił się z prośbą o wypisanie wszystkich opłat, które uiszczała matka dziecka przez cały rok przedszkolny. Ojciec stara się o opiekę nad dzieckiem. Matka i ojciec nie żyją razem, nie byli małżeństwem. Dziecko mieszka z matką. Jakimi aktami prawnymi powinnam się poprzeć odmawiając udzielenia takiej informacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole założono monitoring. Czy n-le mają prawo zobaczyć jak funkcjonuje-rewiry, zasięg ?(podstawa prawna)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mamy obowiązek zawarcia tak zwanej umowy w sprawie korzystania ze stołówki szkolnej przez ucznia. Czy jest może jakiś wzór , z którego można by było skorzystać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe