Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przekształcenie niepublicznego punktu przedszkolnego w niepubliczne przedszkole reguluje art. 89a § 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr...

PORADA PRAWNA

26 marca 2015 Inne

Prowadzę niepubliczny punkt przedszkolny, jakie są zasady przekształcenia go w niepubliczne przedszkole? Chodzi o możliwość przyjęcia więcej niż 25 - ro dzieci.

Przekształcenie niepublicznego punktu przedszkolnego w niepubliczne przedszkole reguluje art. 89a § 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Jeśli chodzi o formalności, konieczne jest dokonanie zmiany we wpisie do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzenia punktu w trybie określonym w art. 82 ust. 5 u.s.o. W zgłoszeniu zmiany należy m.in. wskazać określenie typu placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania jako przedszkola, miejsce prowadzenia przedszkola oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających: możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, realizację innych zadań statutowych, bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami. Do zgłoszenia do ewidencji dołącza się opracowany wcześniej statut przedszkola. Na potwierdzenie spełniania warunków BHP można załączyć posiadane opinie straży pożarnej, SANEPiD-u lub innych służb lub złożyć oświadczenie o spełnianiu tych warunków, choć bez nich gmina nie powinna odmówić dokonania wpisu zmiany w rejestrze (wyrok WSA w Gdańsku, III SA/Gd 451/13, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/09D4DD0AAF).
W razie kontynuacji działalności placówki jako punktu przedszkolnego, można utworzyć drugą grupę w placówce. Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. z 2010 r. Nr 161, poz. 1080) zajęcia w punktach mogą być prowadzone w grupach liczących od 3 do 25 dzieci. Warunkiem prowadzenia punktu nie jest zatem przyjęcie w całej placówce do 25 dzieci.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT