Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Prowadzę niepubliczne przedszkole w budynku szkoły. W ten sposób realizowane jest zadanie własne gminy, gdyż nie posiada ona swoich placówek wychowania przedszkolnego. Czy w takim przypadku zgodnie z art. 6.1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych placówka prowadzona przez osobę fizyczną może być zwolniona z opłaty za wynajęcie pomieszczeń?
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2082 z późn. zm.) placówki wychowania przedszkolnego, szkoły, placówki, placówki doskonalenia nauczycieli i kolegia pracowników służb społecznych oraz organy prowadzące te podmioty są zwolnione z opłat z tytułu trwałego zarządu, użytkowania i użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, zajętych na działalność oświatową.
Zwolnienia od opłat obejmują wyraźnie w nim wskazane opłaty z tytułu:
a) trwałego zarządu,
b) użytkowania, i
c) użytkowania wieczystego nieruchomości;
przy tym chodzi jedynie o nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, które są zajęte na działalność oświatową.
Zwolnienie jednostek systemu oświaty lub ich organów (osób) prowadzących od opłat jest całkowite i bezwarunkowe. Oznacza to, że w stosunku do publicznych placówek wychowania przedszkolnego, szkół, placówek itp. oraz ich organów (osób) prowadzących ani nie prowadzi się stosownego postępowania w zakresie ustalenia wysokości odpowiedniej opłaty, ani nie ma podstaw prawnych do egzekwowania ich zapłaty. Katalog powyższych zwolnień należy interpretować w sposób ścisły, mając na względzie, że nieruchomość podlegająca zwolnieniu musi stanowić własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Zwolnienie nie obejmuje czynszu najmu nieruchomości wykorzystywanych na cele szkolne. Szkoły (placówki) lub ich organy prowadzące nie mają również ustawowego prawa do zwolnienia np. od zapłaty wynagrodzenia, jakie należy się właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością ustanowioną na korzyść nieruchomości szkolnej. Podsumowując- jeśli nieruchomość należy do szkoły to można uznać, że przedszkolu przysługuje zwolnienie z opłat (choć może być konieczne opłacanie czynszu).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1.5 roku prowadzę punkt przedszkolny niepubliczny. Od 1 stycznia 2015 przekształacam go w przedszkole niepubliczne. Od kiedy powinnam prowadzić dokumentacje przedszkolną? Od września 2014 czy od dnia rozpoczęcia działalności jako przedszkole niepubliczne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel składając wniosek o zapomogę przedświąteczną z Funduszu świadczeń Socjalnych ma obowiązek złożyć oświadczenie o wysokości swoich zarobków lub oświadczenie, gdy jego dochody kwalifikują go tylko do otrzymania zapomogi w najniższej kwocie udzielanej pomocy. Może to być np. oświadczenie, że dochód na jednego członka w mojej rodzinie kwalifikuje mnie do otrzymania świadczenia z tytułu zapomogi przedświątecznej w najniższej kwocie udzielanej pomocy". Proszę o odpowiedź w tej sprawie.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- We wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola widnieje zapis "wnioski przyjmowane są w sekretariacie przedszkola w terminie od... do...". Czy komisja powinna rozpatrzyć wniosek który wpłynął po terminie, ale wysłany został w ostatnim dniu przyjmowania wniosków (data stempla pocztowego)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel starający się o dofinansowanie z ZFŚS złożył duplikat faktury (ponieważ oryginał zaginął - wg. niego). Jaka jest podstawa prawna pozwalająca wystąpić do zakładu pracy małżonka z zapytaniem czy małżonek nie występował o dofinansowanie tego samego wypoczynku (kolonie dzieci)? Podejrzewam, że rodzice chcą "zarobić" na dofinansowaniu, gdyż łączne dofinansowanie ( z obydwu zakładów) przekroczy wartość tego wypoczynku. Zakład pracy małżonka domaga się podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada Rodziców zwróciła się do dyrektora szkoły o udostępnienie zakresu obowiązków dyrektora i jego zastępców. Czy dyrektor ma obowiązek udostępnić te dokumenty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe