Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podstawę prawną, z której wynika, że dyrektor w niepublicznym przedszkolu nie musi sprawować nadzoru pedagogicznego w placówce.
Na podstawie § 35 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2020 r., poz. 1551 ze zm.) przepisów § 22–24 i § 34 nie stosuje się do niepublicznych szkół i placówek. Pojęcie „szkoły” obejmuje także przedszkole (§ 2 pkt 2 rozporządzenia), a § 22 ust. 1 rozporządzenia stanowi o sprawowaniu przez dyrektora wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Wynika z tego, że z powodu niestosowania w niepublicznym przedszkolu m.in. § 22 ust. 1 rozporządzenia dyrektor nie ma obowiązku sprawowania nadzoru pedagogicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy muszę łączyć zajęcia wychowania fizycznego w klasie V i VI w grupy dziewcząt i chłopców, jeżeli grupy te nie są liczne?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy prowadząc niepubliczne przedszkole muszę mieć plan nadzoru pedagogicznego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W klasie pierwszej integracyjnej uczy się uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Uczeń opuścił w tym roku szkolnym już ponad 80 godzin. W ramowym planie nauczania minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych wynosi 1760 godzin. Obawiam się, że w kolejnych latach nauki w klasach I-III sytuacja z godzinami nieobecnymi może się powtórzyć. Pod dużym znakiem zapytania stoi więc realizacja przez tego ucznia godzin z ramówki. W klasie jest czterech uczniów, ale tylko on ma odrębną podstawę programową i odrębny dziennik. W związku z powyższym w przypadku nieobecności ucznia nauczyciel wpisuje - uczeń nieobecny. Nie mogę zmusić nauczyciela, żeby odrabiał te godziny, ponieważ on w pracy jest i lekcje prowadzi. Fizycznie raczej też nie jest to możliwe. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii. Jak rozwiązać taką sytuację?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może wykorzystać dokumenty potwierdzone podpisem przez dyrektora dotyczące awansu zawodowego nauczycieli/ dorobku zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego/ do uzasadnienia Nagrody Burmistrza. Dyrektorzy nie wyrazili nigdy zgody na inne wykorzystanie tych dokumentów. Przyznanie nagrody Burmistrza jest regulowane uchwałą Rady Miejskiej z odpowiednimi załącznikami i zawsze jest uzgadniane z dyrektorami. Aby wyrównać średnią bazową nauczycieli mianowanych organ prowadzący bez wiedzy dyrektorów przyznał nagrody nauczycielom mianowanym, którzy np. byli mianowani 2 lata temu, tłumacząc to dyrektorom po fakcie, że i tak podpisaliśmy im dokumenty w sprawie awansu. Pragnę nadmienić, że przyznano nagrody nawet takim nauczycielom, którzy nie przepracowali zeszłego roku, bo byli np. na urlopie macierzyńskim. Proszę o odpowiedź w tej sprawie.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić na stanowisku: nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz logopeda osobę, która ukończyła studia wyższe (licencjat) na kierunku "Wczesna edukacja z logopedią"?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe